• 026-32620000
 • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

سرور چیست و چه کاری انجام می‌دهد

سرور چیست و چه کاری انجام می‌دهد

سرور یک نرم افزار یا دستگاه سخت افزاری است که درخواست‌های ارسال شده از طریق شبکه را می‌پذیرد و پاسخ می‌دهد. دستگاهی که درخواست را انجام داده و از سرور (Server) پاسخی دریافت می‌کند، یک سرویس‌گیرنده (Client) نامیده می‌شود. در اینترنت، اصطلاح “سرور” معمولا به سیستم رایانه‌ای اطلاق می‌شود كه در آن اطلاعات مربوط به وب‌سایت‌ها را در خود ذخیره می‌کند و اطلاعات درخواست شده را به سرویس‌گیرنده ارسال می‌كند.

برای طراحی شبکه کامپیوتری می‌توانید با ما تماس بگیرید تا بهترین تجهیزات و خدمات را ارائه دهیم.

سرور برای چه مواردی مناسب است؟

سرورها برای مدیریت منابع شبکه استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، یک کاربر ممکن است یک سرور را برای کنترل دسترسی به یک شبکه، ارسال و دریافت نامه الکترونیکی (ایمیل)، مدیریت کار چاپی یا میزبانی وب‌سایت تنظیم کند. آنها همچنین در انجام پردازش‌های پیچیده مهارت دارند. برخی از سرورها متعهد به یک کار خاص هستند، که اغلب به آنها اختصاص داده می‌شود. با این حال، بسیاری از سرورها امروز سرورهای اشتراکی هستند که می‌توانند مسئولیت پست الکترونیکی، DNS، FTP و حتی چندین وب‌سایت را در مورد سرورهای وب به عهده بگیرند.

چرا سرورها همیشه روشن هستند؟

از آنجا که آنها معمولا برای ارائه خدمات مورد نیاز مدام مورد استفاده قرار می‌گیرند، بیشتر سرورها هرگز خاموش نمی‌شوند. در نتیجه، هنگامی که سرورها خراب می‌شوند، می‌توانند باعث بروز مشکلات شبکه برای کاربران و شرکت‌ها شوند. برای کاهش این مشکل، معمولا سرورها طوری تنظیم می‌شوند که در صورت به وجود آمدن خطا، سروری دیگر وظیفه ارائه خدمات را بر عهده می‌گیرد.

نمونه‌ای از انواع سرورها

لیست زیر شامل انواع مختلف سرور است که برای کارهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • سرورهای برنامه
 • سرورهای ابری
 • سرورهای بانک اطلاعاتی
 • سرورهای اختصاصی
 • خدمت رسانی برای نام دامنه
 • سرورهای فایل
 • سرورهای ایمیل
 • سرورهای پروکسی
 • سرورهای مستقل
 • سرورهای وب

شرکت ساینا سافت، فروش تجهیزات شبکه را همراه با مشاوره در خصوص بهترین راه کار به شما ارائه خواهد داد، تا بتوانید شبکه خود را با امنیتی کامل ارتقا دهید.

چگونه رایانه‌های دیگر به یک سرور وصل می‌شوند؟

در یک شبکه محلی، سرور به یک روتر یا سوئیچ وصل می‌شود که همه رایانه‌های دیگر در شبکه به آن متصل هستند. پس از اتصال به شبکه، رایانه‌های دیگر می‌توانند به آن سرور و ویژگی‌های آن دسترسی پیدا کنند. به عنوان مثال، یک کاربر می‌تواند برای مشاهده یک وب‌سایت، جستجو و ارتباط با سایر کاربران در شبکه به این سرورها وصل شوند.

سرورهای اینترنتی به همان روش سرورهای شبکه محلی کار می‌کنند، اما در مقیاس بسیار بزرگ‌تر. به سرورها یک آدرس IP توسط InterNIC یا میزبان وب اختصاص داده می‌شود.

معمولا کاربران با استفاده از نام دامنه وب‌سایت که با یک آدرس آی‌پی مرتبط است، به سرورها متصل می‌شوند. هنگامی که کاربران نام دامنه‌ای را درخواست می‌کنند، این نام به طور خودکار توسط یک تحلیل‌کننده DNS به آدرس IP سرور ترجمه می‌شود.

نام دامنه امکان اتصال به سرورها را برای کاربران آسان‌تر می‌کند، زیرا به خاطر سپردن این نام از آدرس IP آسان‌تر است. همچنین نام دامنه اپراتور سرورها را قادر می‌سازد تا آدرس IP این سرورها را بدون ایجاد اختلال در دسترسی کاربران به این سرورها تغییر دهند. نام دامنه همیشه می‌تواند یکسان باقی بماند، حتی اگر آدرس IP تغییر کند.

سرورها کجا نگهداری می‌شوند؟

در یک محیط تجاری یا شرکتی، یک سرور و سایر تجهیزات شبکه اغلب در یک کمد یا یک رک (محل نگهداری تجهیزات کامپیوتری) نگهداری می‌شوند. این مناطق باعث جدا شدن رایانه‌ها و تجهیزات حساس از افرادی می‌شود که نباید به آنها دسترسی داشته باشند.

سرورهایی که میزبان وب‌سایت‌ها نیستند در یک مرکز داده قرار دارند. این نوع از سرورها و سخت افزار مربوط به آنها توسط یک شرکت دیگر اداره می‌شوند و از راه دور توسط شما یا شرکت شما پیکربندی می‌شوند.

آیا یک کامپیوتر شخصی می‌تواند سرور باشد؟

بله هر رایانه‌ای، حتی یک کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ خانگی، می‌تواند به عنوان یک سرور در صورت نصب نرم‌افزار مناسب عمل کند. به عنوان مثال، شما می‌توانید یک برنامه سرویس FTP را بر روی رایانه خود نصب کنید تا فایل‌ها را بین سایر کاربران در شبکه خود به اشتراک بگذارید.

اگر چه امکان وجود رایانه منزل شما به عنوان سرویس‌دهنده وجود دارد، اما ایده‌های زیر را در خاطر داشته باشید.

 • رایانه شما و نرم افزار سرویس‌دهنده مرتبط باید همیشه در دسترس باشند تا کاربران دیگر بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.
 • هنگامی که رایانه شما به عنوان سرویس‌دهنده در حال فعالیت است و توسط دیگران مورد استفاده قرار می‌گیرد، منابع آن (مانند پردازشگر و پهنای باند شبکه) برای انجام کارهای سرور گرفته می‌شود.
 • اتصال یک کامپیوتر به یک شبکه و اینترنت می‌تواند کامپیوتر شما را در معرض انواع جدیدی از حملات خرابکارانه قرار دهد.
 • اگر خدمتی که ارائه می‌دهید محبوبیت پیدا کند، یک رایانه معمولی ممکن است منابع لازم برای رسیدگی به همه درخواست‌ها را نداشته باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

برچسب ها