• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

استفاده از دوربین مدار بسته برای امنیت بیشتر

استفاده از دوربین مدار بسته برای امنیت بیشتر

در هر محیطی امنیت یکی از موارد مهم است که باید به آن توجه کافی شود. می‌توان با استفاده از موارد مختلف سطح امنیت محیط را افزایش داد. با استفاده از دوربین مدار بسته می‌توان در هر شرایطی کنترل مناسبی بر محیط داشت و تصاویر ضبط شده را برای مدت طولانی نگهداری کرد. برای هر محیطی نوع مناسبی از دوربین طراحی و ساخته شده که می‌توانید از آنها برای کنترل محیط استفاده کنید. برخی از دوربین‌ها برای محیط بیرون ساخته شده‌اند و بعضی از آنها امکان زوم و بزرگ‌نمایی زیادی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. در زمان نصب دوربین مدار بسته باید به مکان مناسب نصب و قابلیت دوربین توجه کرد.

انواع سیستم‌های دوربین مدار بسته

به طور کلی دو نوع سیستم دوربین مدار بسته وجود دارد. برخی به صورت محلی هستند و برخی دیگر به شبکه متصل می‌شوند. اگر مجموعه دوربین‌های شما برای انتقال تصاویر از سیم‌کشی استفاده کند و به اینترنت متصل نباشد، نمی‌توان تصاویر ضبط شده را از راه دور مشاهده کرد. در مقابل سیستم‌هایی وجود دارند که روز به روز گسترش پیدا می‌کنند و امکانات زیادی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند که به اینترنت متصل می‌شوند و به آنها دوربین مدار بسته تحت شبکه گفته می‌شود.

برای محیط‌های بزرگ که امکان سیم‌کشی وجود ندارد و یا سیم‌کشی تمامی دوربین‌ها هزینه زیادی دارد، می‌توان از انواع تحت شبکه استفاده کرد. برخی از دوربین‌ها قابلیت وای فای دارند و می‌توانند به طور مستقیم و بدون نیاز به دستگاه دیگری به شبکه متصل شوند. اما روش دیگری نیز برای اتصال به اینترنت قابل اجرا است که در این سیستم، دوربین‌ها به دستگاه مرکزی متصل می‌شوند و دستگاه مرکزی به اینترنت متصل می‌شود.

دوربین‌هایی که وای فای داخلی دارند، می‌توانند یا به اینترنت و یا به صورت بی‌سیم به دستگاه مرکزی متصل شوند و ارتباط کاربر یا با تمامی دوربین‌ها و یا تنها به دستگاه مرکزی میسر خواهد بود. به جز ارتباط کاربر، تمامی دوربین‌ها باید تصاویر را به دستگاه مرکزی ارسال کنند تا در آنجا ذخیره شود. البته دوربین‌هایی که دارای وای فای داخلی هستند، معمولا از کارت حافظه پشتیبانی می‌کنند. این کارت حافظه در زمانی به کار خواهد آمد که از این دوربین‌ها به صورت مجزا استفاده شود و یا آنها از طریق ارتباط بی‌سیم به دستگاه مرکزی ارتباط داشته باشند.

زمانی که دوربین به تنهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستگاه مرکزی برای ضبط تصاویر وجود ندارد و رویدادها باید در جایی ذخیره شوند. مدت زمانی که یک دوربین قادر به ذخیره تصاویر است، به میزان ظرفیت کارت حافظه بستگی خواهد داشت. اما در زمانی که این دوربین‌ها در یک شبکه از دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار می‌گیرند و ارتباط آنها به دستگاه مرکزی از طریق وای فای است، در برخی از موارد امکان قطع ارتباط وجود دارد. در زمان‌هایی که ارتباط دوربین با دستگاه مرکزی قطع است، تصاویر در دوربین ذخیره می‌شوند و بعد از این که ارتباط وصل شد، تصاویر به دستگاه مرکزی منتقل می‌شوند.

محل نصب مناسب برای دوربین مدار بسته

دوربین‌ها تا در جای مناسبی نصب نشوند، نمی‌توانند کارایی خوبی داشته باشند. برای جاهای مختلف باید از دوربین‌های مناسب استفاده شود و دوربین‌ها در مکان مناسبی نصب شوند. در زمان نصب باید قابلیت‌های دوربین را در نظر داشت و دوربین به گونه‌ای نصب شود که بتواند بیشترین زاویه دید را داشته باشد.

دوربین باید بتواند تصاویر واضحی از ورودی‌ها فیلم‌برداری کند و در صورتی که ورودی قابل دسترسی از جهت‌های مختلف باشد برای کنترل باید از دو دوربین بهره برد. منطقه تحت پوشش هر دوربین باید با دوربین دیگر در بخش‌هایی مشترک باشد تا هیچ نقطه کوری به وجود نیاید. در فضای آزاد، تا حد امکان دوربین را در جایی نصب کنید که تحت تاثیر باران و برف نباشد تا بتواند در تمامی شرایط جوی تصاویر واضحی را ثبت کند.

اشتراک گذاری این مقاله

برچسب ها