• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

انواع شبکه رایانه‌ای مورد استفاده در دستگاه‌ها

انواع شبکه رایانه‌ای مورد استفاده در دستگاه‌ها

عموما هر شبکه رایانه‌ای براساس فاصله جغرافیایی آن متمایز می‌شود. یک شبکه می‌تواند به اندازه فاصله بین تلفن همراه شما و هدفون بلوتوث آن باشد و یا به اندازه اینترنت که کل جهان را در بر می‌گیرد.

می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. شبکه گستر ساینا خدماتی مانند، فروش تجهیزات شبکه با تنوع بالا و برندهای معتبر، طراحی شبکه کامپیوتری در انواع مختلف و فروش میکروتیک فعالیت دارد و آماده ارائه خدمات است.

شبکه رایانه‌ای محلی شخصی

شبکه شخصی (PAN) کوچک‌ترین شبکه‌ای است که برای کاربرهای بسیار شخصی کاربرد دارد. این شبکه ممکن است شامل دستگاه‌های دارای بلوتوث یا دستگاه‌های دارای مادون قرمز باشد. محدوده اتصال PAN تا 10 متر است. PAN ارتباط دستگاه‌هایی مانند، صفحه کلید و موس بی‌سیم کامپیوتر، هدفون با بلوتوث، چاپگرهای بی‌سیم و یا کنترل از راه دور تلویزیون باشد.

به عنوان مثال، Piconet یک شبکه شخصی مجهز به بلوتوث است که ممکن است دارای حداکثر 8 دستگاه باشد که به صورت سرویس‌دهنده، سرویس‌گیرنده به هم وصل شده‌اند.

شبکه رایانه‌ای محلی

یک شبکه رایانه‌ای که درون یک ساختمان قرار دارد و تحت سیستم اداری منفرد اداره می‌شود، عموما به عنوان شبکه محلی (LAN) نامیده می‌شود. معمولا، شبکه LAN، دفاتر یک شرکت، مدارس، دانشکده‌ها یا دانشگاه‌ها را در بر می‌گیرد. تعداد سیستم‌های متصل به LAN ممکن است از حداقل دو تا 16 میلیون متفاوت باشد.

LAN روشی مفید برای به اشتراک‌گذاری منابع بین کاربران ارائه می‌دهد. منابع از قبیل چاپگر، سرور فایل، اسکنر و اینترنت به راحتی در میان رایانه‌ها در این شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند.

شبکه‌های محلی از تجهیزات شبکه و مسیریابی ارزان قیمت تشکیل شده‌اند. این ممکن است شامل سرورهای محلی باشند که در آنها ذخیره‌سازی فایل‌ها و سایر برنامه‌های محلی مشترک ارائه شده است. این شبکه‌ها با آدرس‌های IP خصوصی کار می‌کنند و شامل مسیریابی سنگین نمی‌شوند. LAN تحت دامنه محلی خود کار می‌کند و به صورت مرکزی کنترل می‌شود.

شبکه LAN از فناوری اترنت یا Token-ring استفاده می‌کند. اترنت متداول‌ترین فناوری LAN است و از توپولوژی ستاره استفاده می‌کند، در حالی که Token-ring به ندرت دیده می‌شود.

LAN می‌تواند به صورت با سیم، بی‌سیم و یا به هر دو شکل انجام شود.

شبکه متروپولیتن (Metropolitan)

شبکه متروپولیتن (MAN) به طور کلی در کل شهر مانند شبکه تلویزیون کابلی گسترش می‌یابد. این می‌تواند به صورت اترنت، توکن رینگ یا رابط داده توزیع شده با استفاده از فیبر نوری (FDDI) باشد.

Metro Ethernet خدماتی است که توسط ISP‌ها ارائه می‌شود. این سرویس به کاربران خود امکان می‌دهد شبکه‌های محلی خود را گسترش دهند. به عنوان مثال، MAN می‌تواند به یک سازمان، برای اتصال همه دفاتر خود در یک شهر کمک کند.

ستون فقرات MAN از فیبر نوری با ظرفیت بالا و پر سرعت است. MAN بین شبکه محلی و شبکه گسترده‌ای کار می‌کند. MAN پیوندهایی را برای شبکه‌های LAN به WAN یا اینترنت فراهم می‌کند.

شبکه گسترده

همان طور که از نام این شبکه رایانه‌ای پیدا است، شبکه گسترده (WAN) منطقه گسترده‌ای را پوشش می‌دهد که ممکن است در استان‌ها و حتی کل کشور گسترش یابد. به طور کلی، شبکه‌های ارتباطی، Wide Area Network هستند. این شبکه‌ها اتصال به MAN و LAN را ارائه می‌دهند. از آنجا که آنها به ستون فقرات با سرعت بسیار بالا مجهز هستند، WAN‌ها از تجهیزات شبکه بسیار گران قیمت استفاده می‌کنند.

WAN ممکن است از فن‌آوری‌های پیشرفته‌ای نظیر حالت انتقال آسنکرون (ATM)، قاب فریم و شبکه نوری همزمان (SONET) استفاده کند. WAN ممکن است توسط چندین مدیریت اداره شود.

شبکه رایانه‌ای اینترنت  

شبکه‌ای که در کل جهان گسترش دارد، اینترنت نامیده می‌شود. این شبکه بزرگ‌ترین شبکه موجود در این سیاره است. اینترنت تمام شبکه‌های WAN را به هم متصل می‌کند و می‌تواند به شبکه‌های LAN و شبکه‌های خانگی متصل شود. اینترنت از مجموعه پروتکل TCP / IP استفاده می‌کند و از IP به عنوان پروتکل آدرس دهی خود استفاده می‌کند. امروزه اینترنت با استفاده گسترده از IPv4 اجرا می‌شود. به دلیل کمبود تعداد آدرس، به تدریج از IPv4 به IPv6 در حال انتقال است.

اینترنت کاربران خود را قادر می‌سازد تا میزان عظیمی از اطلاعات را در سراسر جهان به اشتراک بگذارند و به آنها دسترسی پیدا کنند. می‌توان در این شبکه از WWW، FTP، خدمات ایمیل، پخش صوتی و تصویری و غیره استفاده کرد. اینترنت در سطح عظیم در مدل سرویس‌دهنده، سرویس‌گیرنده کار می‌کند.

اینترنت از ستون فقرات فیبر نوری با سرعت بسیار بالا استفاده می‌کند. برای اتصال به قاره‌های مختلف، این فیبرهای نوری زیر دریا قرار دارند که به عنوان کابل ارتباطی زیر دریایی معروف هستند.

اینترنت با استفاده از صفحات ساخته شده با کدهای HTML به طور گسترده، باعث گسترش اطلاعات می‌شود و توسط نرم‌افزار سرویس‌گیرنده شناخته شده‌ای به عنوان مرورگر وب قابل دسترسی است. هنگامی که کاربر با استفاده از برخی از مرورگرهای وب صفحه‌ای را درخواست می‌کند، وب سرور با ارسال صفحه HTML مناسب پاسخ می‌دهد. در این ارتباط، تاخیر بسیار کم است.

اینترنت قادر به ارائه خدمات بسیاری برای درخواست‌ها بوده و در جنبه‌های مختلف زندگی درگیر است.

اشتراک گذاری این مقاله

برچسب ها