• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

آیا تصویربرداری حرارتی می تواند به جلوگیری از گسترش Covid-19 کمک کند؟

آیا تصویربرداری حرارتی می تواند به جلوگیری از گسترش Covid-19 کمک کند؟

آیا تصویربرداری حرارتی می تواند به جلوگیری از گسترش Covid-19 کمک کند؟

SCAN Face

ابتدا باید بررسی کنیم که دوربین های حرارتی چطور و چگونه کار میکنند .

دوربین های حرارتی دمای اجسام مختلف را بر اثر تابش غیرمرئی پرتو مادون قرمز که در رنج 1 تا 14 میکرو متر از سطح اجسام ساطع می گردد دریافت و هر دما را با یک رنگ نمایش میدهند و هر چه دمای جسم بیشتر گردد با رنگ های گرم تر مثل قرمز و زرد و هر چه دما کمتر باشد با رنگ های آبی و تیره نشان داده میشود وگاهی هم ممکن است به صورت تصویری سیاه سفید با طیفی از رنگ خاکستری نمایش داده شود.

pastedGraphic_1.png

ابتلا به کرونا ویروس باعث بالا رفتن تب در بدن میگررد افزایش مقدار دما بدن باعث افزایش پرتوهای مادون قرمزگردیده و این افزایش دما در تصاویر دوربین های حرارتی قابل مشاهده است .

هم اکنون بیش  209 کشور در جهان ابتلا به  Covid-19 را گزارش کرده اند ، این ویروس به راحتی از مرز ها عبور کرده و در سراسر جهان در حال انتشار است. برای جلوگیری از انتشار بیشتر این ویروس خیلی از کشور ها ازجمله ایتالیا برای بررسی دما بدن مسافرین در فرودگاه ها از این تکنولوژی استفاده میکند.

برای این غربالگری دمایی درفرودگاه سنگاپور و هم اکنون همه فرودگاه های تایلند ، ترکیه ، دهلی ، ابوظبی و دبی استفاده می گردد.

البته این تکنولوژی سالها قبل توسط کره جنوبی برای ردیابی مسافران در هنگام بیماری همه گیر سارس در سال 2002 انجام گردید .

در حال حاضر تعداد زیادی از شرکت ها از این فناوری به منظور کمک درتشخیص و محافظت از کارگران در مبارزه با شیوع ویروس های بسیار مسری مانند COVID19  به عنوان اولین راهکار در غربالگری و تشخیص این فناوری را مورد استفاده قرار میدهند

این دوربین ها افراد را اسکن می کنند و آلارمی برای ناظر ارسال کرده تا افراد مشکوک برای چک با دماسنج پزشکی تفکیک گردند.

تصویربرداری حرارتی دارای مزایا و معابی هستند که در زیر به آنها اشاره میکنیم

pastedGraphic_2.png