• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

WDR چیست

WDR چیست

WDR چیست :کلمه WDR مخفف (Wide Dynamic Range) است و یک قابلیت سخت افزاری است که وضوح تصاویر را بالا میبرد.
هنگامی که تفاوت نور در ضبط تصاویر داریم ؛ مثلا جایی از تصویر خیلی نور زیاد و جای دیگر نور بسیار کم است ، WDR نور محیط را تنظیم میکند.
تصاویری که ضد نور شده باشند را رو به روشن تر شدن برده و جاهایی که نور خیلی شدید هست،از شدت آن کم میکند و یک تصویر متعادل از لحاظ نوری ثبت میکند.(همانند تصویر زیر)

میزان داینامیک مشخص می کند: توانایی یک دوربین در گرفتن تصاویر با بازه نور متفاوت چقدر است.

برای درک بهتر بازه داینامیک محیط درونی وبیرونی یک شرکت را در نظر بگیرید. محیط بیرونی شرکت یک محیط پرنور است، اما داخل شرکت به نسبت محیط بیرونی نور کمتری دارد. اگر به سمت بیرون بایستید، نور آن باعث می شود دیگر داخل محیط داخل را روشن نبینید. دلیل این موضوع محدود بودن بازه داینامیک چشم است. طبیعتا هرقدر بازه داینامیک یک دوربین بیشتر باشد بهتر است. به همین دلیل برای افزایش بازه داینامیک از مکانیزم های بهبود دهنده ای مثل WDR استفاده می کنند.

وظیفه WDR در دوربین مداربسته چیست

WDR دوربین دارای دو CCD سرعت بالا وپایین میباشد.در ابتدا CCD سرعت پایین (با مدت زمان نور دهی بالا) و سپس CCD سرعت بالا (بامدت زمان نوردهی پایین) تصویر را ضبط میکنند. درمرحله بعد تصاویر بدست آمده با هم ترکیب شده،و یک تصویر با نور متعادل تولید میکنند.

واحد نشان دادن بازه داینامیک چیست؟

بازه داینامیک در دوربین هایک ویژن را با دسیبل (db) نشان میدهند. بازه داینامیک دوربین های معمولی امروزی حدود 50 تا 60 دسیبل و دوربین های WDR از 100 تا 150 دسیبل است، اما بازه داینامیک چشم انسان هم حدود 140 تا 160 دسیبل است.

DWDR چیست

 DWDR مخفف Digital Wide Dynamic Range است. در این روش، تصاویر با طیف های گسترده نوری، به صورت نرم افزاری و بدون نیاز به دو چیپ تصویر، پردازش می شوند.
به همین دلیل، تاثیر آن بسیار ناچیز است و تفاوت بسیاری با WDR دارد.

تفاوت WDR و DWDR چیست

در WDR در واقع دو بخش سخت افزاری به صورت همزمان در حال کار هستند،اما در فناوری DWDR، این عملیات به صورت نرم افزاری اجرا می شود و هیچ قطعه سخت افزاری استفاده نمی گردد.به همین دلیل است که کارایی سیستم WDR بسیار بیشتر از کارایی فناوری DWDR است. در نتیجه برای مکان های امنیتی و مهم، بهتر است از تکنولوژی WDR استفاده کنید.

برای مشاوره و یاخرید دوربین با قابلیت WDR، با ما تماس بگیرید.

02154029000
02632620000

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برچسب ها