• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

هوش مصنوعی ; راهکارهای محاسبات سنگین

هوش مصنوعی ; راهکارهای محاسبات سنگین

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

یادگیری ماشینی دارای سریعترین رشد در میان دیگر شاخه های صنعت هوش مصنوعی در حال حاضر است. با استفاده از این فناوری رایانه ها قادر می گردند درکی از حجم بی انتهای اطلاعات متنی، صوتی و تصویری داشته باشند. رایانه ها اکنون به کمک لایه ای متعدد شبکه های عصبی توانایی و ظرفیت دیدن، یاد گرفتن و عکس العمل نسبت به موقعیتهای پیچیده در دنیای واقعی را دارند. این قابلیت ها تاثیر شگرفی بر نحوه تعامل شما با اطلاعات، فناوری، محصولات و خدمات خواهند داشت.

پردازنده های گرافیکی( GPU) هم اکنون با قابلیت انجام محاسبات سنگین موازی، سرعت انتقال اطلاعات را در شبکه ها به 10 تا 75 برابر بیشتر از پردازنده های ریاضی ( CPU) میرساند. در نتیجه چرخه های یادگیری ماشینی را از هفته ها به روزها کاهش می دهند. در واقع پردازنده های گرافیکی سرعت یادگیری عمیق در شبکه های عصبی( DNN) را به12برابر رسانده اند

نوآوریها در زمینه هوش مصنوعی با سرعت سرسام آوری پیش میروند. امروزه رایانه ها نه تنها قادر به یادگیری هستند بلکه توانایی تفکر یافته اند. این پیشرفتها موقعیت های شگفت انگیزی در زمینه رباتیک، علوم پزشکی و اتومبیلهای خودران فراهم نموده اند. در حال حاضر به آسانی میتوان نرم افزارهای یادگیری ماشینی جهت بهره مندی از این نوآوریها طراحی و تولید نمود.


راهکارهای محاسبات فوق سنگین (
High performance computing : HPC)

  • پردازش های فوق سریع به دو گروه تقسیم می شوند :
    پردازشهای متعدد متقان( symmetric Multi-processing:SMP)
  • خوشه های پردازش فوق سریع (High performance clusters: HPC).

در روش پردازش متعدد متقارن، پردازنده های متعددی بر روی یک سرور نصب میگردن- مانند سرور سری منابع ورودی/ خروجی را بین پردازنده ها به اشتراک میگذارد.

در معماری روش خوشه های پردازشی، از چندین سرور با پردازنده های متعدد ریاضی و گرافیکی استفاده می گردد. مانند سرورهای شتاب دهنده سری ESC8000 و ESC4000  با پشتیبانی از 4 و 8 پردازنده گرافیکی.

محیط عملیاتی این دو معماری بسیار متفاوت است. در معماری، تخصیص منابع پردازشی و حافظه به محاسبات توسط سیستم عامل و به صورت اتوماتیک صورت میگیرد. در نتیجه تداخل کمتری توسط کاربر مورد نیاز است. 

پردازشها توسط کاربر صورت گرفته و سیستم عامل تنها وطیفه تهیه نتایج محاسبات را به عهده دارد.

 

جهت مشاوره قبل از خرید سرور با مشاوران ما تماس بگیرید

 

02154029000

 

اشتراک گذاری این مقاله

برچسب ها