• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

معرفی و بررسی راهکار های بکاپ کیونپ

معرفی و بررسی راهکار های بکاپ کیونپ

ذخیره ساز کیونپ Network Attached Storage QNAP از یک یا چندین هارد درایو تشکیل شده است ،که با اتصال دائم به اینترنت، کلیه اطلاعات یک دستگاه را بکا‌پ‌‌گیری می‌کند.

در واقع کیونپ مرکز بکاپ و  هارد درایو همیشه در دسترس است که کاربران به‌ راحتی از طریق اینترنت می‌توانند به اطلاعات گوناگون دسترسی داشته باشند. تقریباً QNAP همه‌ی دستگاه‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد. کیونپ کلیه داده‌های دستگاه‌های فیزیکی، لوازم جانبی، SAS و سایر موارد را با ایمنی بالا بکاپ‌گیری می‌کند.

بکاپ کیونپ در کامپیوتر و سیستم عامل ویندوز/مک

اگر قصد بکاپ‌گیری از طریق کیونپ در رایانه‌های شخصی با سیستم‌عامل Windows یا Mac را دارید، باید ابتدا نرم‌افزار مورد نیاز را نصب کنید.

برای نسخه ویندوز باید نرم‌افزار NetBak Replicator را نصب کنید تا رایانه بتواند از طریق استوریج کیونپ (QNAP NAS)  پشتیبان‌گیری را انجام دهد. این نرم‌افزار رایگان، و دارای ویژگی پشتیبان‌گیری ساده و آنلاین است.

qnap backup

استفاده از نرم‌افزار QNAP NetBak Replicator باعث ایجاد هماهنگ‌سازی و پشتیبان‌گیری خودکار از کل اطلاعات در ویندوز، درایوها، کلیه‌های فایل‌های مدیا، ایمیل و… می‌شود.
همچنین با استفاده از این نرم‌افزار به‌راحتی می‌توانید از طریق FTP یا WebDav ، با اتصال به اینترنت اطلاعات مهم را در کیونپ بکاپ گیری کنید.

برای فعال‌سازی کیونپ در masOS باید نرم‌افزار Apple Time Machine را نصب کنید.
این نرم‌افزار با پشتیبان‌گیری محلی به کیونپ اجازه می‌دهد تا بکاپ‌گیری را مبتنی بر شبکه و فضای ابری (cloud) انجام دهد. این ویژگی باعث می‌شود تا در صورت خرابی اطلاعات کاربران بتوانند از طریق نرم‌افزار و فضای ابری داده‌ها را بازیابی کنند.

qnap

بکاپ کیونپ در درایوهای اکسترنال

اگر می‌خواهید از درایوهای اکسترنال مانند فلش USB و هارد اکسترنال از طریق کیونپ بکاپ بگیرید. کافی است دستگاه موردنظر را به درگاه USB جلو متصل کنید و دکمه‌ی One-Touch Copy را بزنید تا QNAP NAS از همه فایل‌ها بکاپ بگیرد.

qnap1

توجه داشته باشید که برای استفاده از این قابلیت باید در تنظیمات NAS QNAP بروید و در قسمت External Devices تمام دستگاه‌های ذخیره‌سازی اکسترنال که از طریق پورت USB و SATA به NAS وصل هستند را شناسایی کنید و گزینه One-Touch Copy را فعال کنید. همچنین در این قسمت می‌توانید در قسمت File Station  اطلاعات دقیق‌تری از هر کدام از دستگاه‌های اکسترنال یا وصل شده به سیستم به‌دست بیاورید.

بکاپ کیونپ در درایوهای اکسترنال

اگر می‌خواهید بکاپ‌گیری کیونپ از برنامه‌ها و اطلاعات داخل تلفن‌ همراه‌تان باشد، کافی است که برنامه QuMagie را نصب کنید و دیگر نگران از دست دادن اطلاعات خود در دستگاه نباشید.

نرم‌افزار QuMagie علاوه بر مدیریت عکس‌ها و آلبوم‌بندی کردن آن‌ها قابلیت ذخیره عکس‌ در قسمت NAS تلفن همراه را دارد که این قابلیت‌ها باعث می‌شود تا هر زمان و مکانی که به عکس‌ها نیاز داشتید با اتصال به اینترنت آن‌ها را بازیابی کنید.

این نرم‌افزار که با اندروید و IOS سازگاری دارد به چند زیرمجموعه تقسیم می‌شود که عبارتند از:

  •  برنامه Qmusic ذخیره سازی موزیک‌ها بر روی QNAP NAS
  •  برنامه Qvideo ذخیره‌سازی فایل‌های چند رسانه‌ای و انواع ویدئو
  •  برنامه Qget جهت مدیریت و بارگیری برنامه‌های در تلفن همراه

بکاپ کیونپ در سرور و NAS

اگر قصد بکاپ‌گیری از فایل‌های سرور و استوریج NAS را دارید باید به سراغ نرم‌افزار Hybrid Backup Sync (HBS) بروید.

این نرم‌افزار سه قابلیت ویژه پشتیبان‌گیری، بازیابی و همگام‌سازی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. با کمک این نرم‌افزار به‌راحتی می‌توانید از کلیه اطلاعات سرور و NAS بکاپ‌گیری کرده و به آسانی داده‌ها را به فضای ابری یا حافظه اکسترنال منتقل کنید.

همچنین نرم‌افزار Hybrid Backup Sync کیونپ طیف وسیعی از دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌ها را پشتیبانی می‌کند که این ویژگی باعث می‌شود با خیال راحت اطلاعات و داده‌ها را در امنیت کامل بکاپ‌گیری کنید.

توجه داشته باشید که برای بکاپ‌گیری از داده‌های مبتنی بر فضای ابری در QNAP NAS نیز می‌توانید از نرم‌افزار Hybrid Backup Sync استفاده کنید. این برنامه قابلیت ذخیره‌سازی 20 ارائه‌دهنده فضای ابری و داده‌ها را دارد که از خرابی و عدم‌هماهنگی بین سرویس‌ها محافظت می‌کند.

بکاپ کیونت SaaS (Google Workspace/ Microsoft 365)

اگر میخواهید بکاپ‌گیری از داده‌های مبتنی بر SaaS (Software-as-a-Service) مانند Google Workspace و Microsoft 365 را دارید باید نرم‌افزار QNAP Boxafe را نصب کنید.

این نرم‌افزار از کلیه فایل‌ها، ایمیل‌ها، اطلاعات تماس (contacts) و… نسخه پشتیبان تهیه کرده و سپس روی ذخیره‌ساز کیونپ منتقل می‌کند. این بکاپ‌گیری از طریق سرویس ابری به‌ آسانی و با امنیت کامل انجام می‌شود.

بکاپ کیونپ

بکاپ کیونپ vSphere & Hyper-V VMs

اگر قصد بکاپ‌گیری از vSphere & Hyper-V VMs را دارید باید نرم‌افزار Hyper Data Protector را نصب کنید.
با این نرم‌افزار رایگان می‌توانید از محیط‌های نامحدود VMware و Hyper-V بر روی QNAP NAS پشتیبان تهیه کنید.

این نرم‌افزار با داشتن قابلیت‌هایی مانند زمان‌بندی پشتیبان‌گیری، فشرده‌سازی بازیابی، حذف فایل‌های تکراری و… علاوه بر این‌که در زمان ذخیره‌سازی و بازیابی صرفه‌جویی می‌کند، بدون نیاز داشتن به لایسنس خاص یک برنامه قابل اعتماد را در اختیارتان می‌گذارد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برچسب ها