محصولات سیسکو، از دیروز تا امروز

اگر با تجهیزات شبکه آشنا باشید، حتماً نام محصولات سیسکو را شنیده‌اید. برندی آمریکایی که بیشتر فعالیتش درزمینۀ شبکه‌سازی و تجهیزات شبکه است.
نماد این شرکت از تابش نور خورشید بر پل گلدن گیت در غروب سانفرانسیسکو الهام گرفته‌ شده‌‌ است و نام سیسکو هم از نام همین شهر برداشت‌ شده‌ است.

حدود 35 سال پیش سیسکو اولین محصول خود را تولید و روانه بازار کرد. این شرکت، اکنون در بیش از 115 کشور جهان، نزدیک به 40 هزار کارمند دارد به همین دلیل، این شرکت را ابر شرکت چندملیتی می‌نامند. دفتر مرکزی این شرکت در سیلیکون ولی قرار دارد.


محصولات سیسکو

دامنه تولید محصولات سیسکو زیاد نیست، اما دامنه مصرف‌کنندگان این محصولات بسیار زیاد است. تجهیزات شبکه‌ای سیسکو برای سازمان‌ها و شرکت‌ها، مشاغل کوچک و متوسط، سازمان‌های دولتی و آموزشی بزرگ و کوچک استفاده می‌شود. این شرکت با برندهای سیسکو، لینکسیس و ساینتیفیک آتلانتا محصولات خود را تولید می‌کند.

مهم‌ترین محصولات این شرکت، روتر سیسکو و سوییچ‌های سیسکو هستند؛ اما این برند محصولات دیگری نظیر ماژول فیبر نوری و تلفن وویپ هم تولید می‌کند.

سوییچ سیسکو

مهم‌ترین محصولات سیسکو در حوزه تولید تجهیزات شبکه سوییچ‌های قدرتمند اترنت این شرکت است. با توجه به اینکه درگاه‌های اترنت روترها یا مودم‌ها محدود هستند، برای ایجاد شبکه به سوییچ‌هایی با تعداد بیشتری پورت نیاز است. در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ که باید دستگاه‌های بیشتری تحت یک شبکه قرار گیرند؛ وجود سوییچ اترنت ضروری است.

سوییچ‌های سیسکو به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 • Modular Switch (سوییچ مدولار)

این سوییچ قابلیت افزودن ماژول، رابط، منبع تغذیه و فن را دارد. ماژول‌ها برای فایروال شبکه، آنالیز شبکه و اتصال بی‌سیم موردنیاز هستند. فن هم نقش خنک‌کننده را برای سوییچ دارد. این سوییچ نسبت به سوییچ‌های دارای پیکرۀ ثابت، گران‌تر هستند.

 • Fixed Configuration Switch (سوییچ با پیکربندی ثابت)

تعداد پورت این سوییچ‌ها ثابت است و قیمت ارزان‌تری نسبت به نوع ماژولار (مدولار) دارد.
این سوییچ‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • سوییچ‌های غیرقابل مدیریت، این سوییچ‌ها قابلیت برنامه‌ریزی و تنظیمات ندارند. به دلیل تعداد اندک پورت، برای شبکه خانگی و مشاغل کوچک قابل‌استفاده هستند.
 • سوییچ‌های قابل مدیریت، این سوییچ سیسکو، قابلیت تنظیمات و برنامه‌ریزی دارد. امنیت بالا و قابلیت نظارت بر شبکه، مزیت‌های مهم این سوییچ هستند. نسبت به سوییچ‌های غیرقابل مدیریت گران‌تر هستند و برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ مناسب هستند.
 • سوییچ‌های هوشمند: سوییچ‌هایی که امنیت مناسب و قیمت مناسب آن بسیار قابل‌توجه است.

علاوه بر این، سوییچ سیسکو برحسب نوع لایه‌ای که در شبکه قرار می‌گیرد تقسیم‌بندی می‌شود (که به آن مدل سه لایه‌ای سیسکو می‌گویند).
یک شبکه به سه لایه تقسیم می‌شود:

 • لایه access                            
 • لایه distribution
 • لایه core                  

سوییچ سیسکو

مدل سه لایه‌ای سیسکو                 

سوییچ‌های سیسکو برحسب قرارگیری در لایۀ موردنظر در شبکه به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • سوییچ‌های access layer، سوییچ‌هایی که در لایه access قرار می‌گیرند.
 • سوییچ‌های core layer و distribution layer، سوییچ‌هایی که در لایه‌های core و distribution قرار می‌گیرند.

مزیت سوییچ‌های سیسکو

 

سوییچ‌های سیسکو، این قابلیت را دارند که با توجه به نوع استفاده سوییچ، سرعت مناسب را انتخاب کنند. قابلیت انتخاب سوییچ برحسب تعداد پورت (با توجه به تعداد دستگاه‌هایی که قرار است به شبکه متصل شوند) هم در این سوییچ‌ها وجود دارد. این سوییچ‌ها قابلیت poe دارند. با این قابلیت سوییچ می‌تواند برق خود را از طریق دستگاه‌های دیگر به‌وسیله کابل انتقال ترافیک، تأمین کند.

 

روتر سیسکو

 

روترهای ماژولار سیسکو از مهم‌ترین تجهیزات شبکه در گروه محصولات سیسکو هستند.
روتر سیسکو، امنیت بالا و قابلیت‌های بیشتری نسبت به انواع مشابه خود دارد.

روترهای سیسکو برحسب قابلیت و امکاناتشان به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 • روترهای سری 1800،برای منزل و شرکت‌های کوچک قابل‌استفاده است. این دسته از روترهای سیسکو، ماژولار هستند.
 • روترهای سری 2800،روتری ماژولار که برای شرکت‌های کوچک و متوسط مناسب است.
 • روترهای سری 3800،برای شرکت‌های بزرگ مناسب است. این روتر سیسکو ماژولار است و قابلیت مدیریت و تنظیمات دارد. مزیت مهم این روتر، قابلیت call processing برای تعداد بالایی کاربر Ip phone است.
 • روترهای سری 7600،این روترها، روترهایی فوق قدرتمند با ظرفیت سوییچینگ بالا (حدود 720 گیگاهرتز)، مناسب برای ابر سازمان‌ها هستند.

تلفن وویپ سیسکو

این تلفن‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • تلفن وویپ سیم‌دار
 • تلفن وویپ بی‌سیم

این تلفن‌ها، علاوه بر کاهش هزینه‌های سازمان، تعاملات بین سازمانی را به حداکثر می‌رسانند. این تلفن‌ها با قابلیت تلفنی و کنفرانسی بسیار مورد استقبال قرارگرفته‌اند.

سیسکو در ایران

 

دوره‌های آموزشی سیسکو در ایران

 

سیسکو در همه جای دنیا و ایران، دوره‌های آموزشی برگزار می‌کند و مدرک معتبر می‌دهد. افرادی که بتوانند مدرک سیسکو را دریافت کنند، می‌توانند در حوزه نصب شبکه، مدیریت و اجرای عملیات شبکه و… فعالیت کنند. داشتن این مدرک در ایران و همه جای جهان می‌تواند به‌عنوان مزیت و ارزش‌افزوده جهت استخدام محسوب شود.

محصولات سیسکو در ایران

 

محصولات سیسکو در ایران بسیار پرطرفدار است. این محصولات علیرغم قیمت بالا نسبت به انواع مشابه خود، با کیفیت بی‌نظیر، توانسته در بازار ایران بی‌رقیب و بی‌بدیل باشد.

شرکت شبکه گستر ساینا، در راستای ارائه محصولات مختلف و تجهیزات شبکه، اقدام به فروش محصولات سیسکو نیز کرده است.

هم‌اکنون برای دریافت مشاوره جهت خرید و مشاهده محصولات سیسکو به صفحه این محصولات در وب‌سایت شبکه گستر ساینا مراجعه نمایید.