• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

فناوری DNR کاهش نویز تصویر

فناوری DNR کاهش نویز تصویر

فناوری DNR کاهش نویز تصویر در شرایط نوری کم را ایجاد میکند و باعث پدیدار شدن تصاویری نرم تر خواهد شد.

از نظر فنی نویز در انواع سیگنال از جمله صدا تصویر و فیلم ایجاد میگردد یکی از مهمترین عواملی که منجر به نویز در ویدیو می شود ، کم بود میزان نوراست و بدیهی است که این نویز می تواند یک مشکل جدی درتصاویر از قبیل شناسایی افراد تشخیص پلاک خودرو ها و یا نظارت بر اماکن ایجاد نماید.

بنابر این کاهش نویز یک ویژگی حیاتی برای سیستم های دوربین های مدار بسته به حساب می آید

pastedGraphic.png

در حال حاضر دو نوع فناوری برای کاهش نویز در تصاویر استفاده می شود که عبارت اند از  کاهش نویز 2DNR و کاهش نویز3DNR. این عملیات کاهش نویز در هر دو حالت از طریق نرم افزاری توسط پردازنده اصلی دوربین انجام میگیرد .

2DNR با آنالیز هر یک از فریم های تصویر کار می کند و به صورت الگوریتمی پیکسل هایی که احتمال نویز دارند را اصلاح می نماید. از سوی دیگر 3DNR علاوه بر موارد فوق، تفاوت های بین فریم های متوالی به منظور تنظیم پیکسل ها و بهبود عملکرد صحیح آنها را آنالیز می کند و به طور کلی 3DNR کاهش نویز بیشتری در مقایسه با 2DNR ایجاد می کند. اما اشکالی که دارد این است که باعث مات شدن تصویر اشیاء متحرک می گردد.

الگوریتم های 2DNR برای اجسام متحرک و 3DNR برای اجسام ثابت بهتر عمل کاهش نویز را انجام میدهد لذا در برخی از برند ها از ترکیب این دو فناوری برای کاهش نویز تصاویر به صورت دیجیتالی استفاده میگردد.

pastedGraphic_1.png

اشتراک گذاری این مقاله

برچسب ها