• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

استخراج سودآور ارز چیا

استخراج سودآور ارز چیا

احتمالاً از ظهور یک ارز دیجیتال جدید به نام «چیا» (Chia Cryptocurrency) با خبر هستید که برخلاف بیت کوین و اتریوم، از حافظه ذخیره سازی برای ماین کردن استفاده می‌کند. خبر بد اینکه به نظر می‌رسد ماینرهای چیا در حال وارد کردن یک شوک جدید به بازار هارد دیسک و اس اس دی هستند. استخراج سودآور ارز چیا 

بدیهی است همه ما فکر می‌کنیم باید از حافظه ذخیره سازی برای نگه داری فایل‌ها و اطلاعات استفاده شود. اما ظهور رمز ارز چیا نشان داد می‌توان از هارد دیسک‌ها و اس اس دی‌ها برای یک کار بیهوده استفاده کرد که البته با درآمد همراه است. بنابراین دیگر لزوماً از حافظه ذخیره سازی برای ذخیره کردن داده‌ها و اطلاعات استفاده نمی‌شود و این یک دردسر جدید برای کاربران PC خواهد بود.

ماجرا هنگامی نگران کننده می‌شود که بدانید ظرف تنها یک ماه، حافظه اختصاص یافته به شبکه چیا از 120 پتابایت به 1143 پتابایت افزایش پیدا کرده است. برای درک بهتر این موضوع باید بدانید 1143 پتابایت معادل 1.14 اگزا باید یا 1,140,000 ترابایت یا تعداد 63,333 عدد هارد دیسک 20 ترابایتی است.

ارز رمز چیا برخلاف ارزهایی چون بیت کوین و اتریوم، مبتنی بر اثبات فضا است. این ارز از حافظه ذخیره سازی سیستم ماینرها برای نگه داری مجموعه ای از اعداد رمزنگاری استفاده می‌کند ؛ که به آنها plots گفته می‌شود. هنگامی که بلاک چین چیا یک چالش جدید را مخابره می‌کند، سیستم ماینرها باید وجود نزدیک‌ترین هش به چالش را در حافظه‌های متصل به آن بررسی کند. طبیعتاً هرچه که ماینر حجم حافظه بیشتری را به چیا اختصاص بدهد، شانس استخراج ارز بیشتری را خواهد داشت.

استخراج چیا به نسبت بیت کوین و اتریوم برق بسیار کمتری مصرف می‌کند. ماینرها برای اینکه بتوانند ارز بیشتری به دست بیاورند، باید درصد بزرگ‌تری از تمام شبکه را داشته باشند. از همین رو ماینرهایی که هارد دیسک‌ها و اس اس دی‌های بیشتر و پرظرفیت‌تری را به چیا اختصاص بدهند، شانس برنده شدن بلاک‌های بیشتری را دارند.

برای استخراج چیا حداقل به 101 گیگابایت حافظه ذخیره سازی آزاد و 4 گیگابایت حافظه رم نیاز است. طبیعتاً یک ماینر با چنین منابع ناچیزی شانس زیادی برای کسب چیا ندارد. و ماینرها باید چندین ترابایت حافظه ذخیره سازی و همچنین چندین گیگابایت حافظه رم در اختیار داشته باشند.

هرچند مصرف انرژی هارد دیسک ها و اس اس دی ها چندان زیاد نیست، اما فارم های بزرگ می توانند انرژی قابل توجهی مصرف کنند. به همین دلیل اخیراً مادربردهایی با ده ها درگاه SATA برای استخراج چیا معرفی شدند.

جهت خرید هارد دیسک با ما تماس بگیرید

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برچسب ها