• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

کاربردهای دوربین حرارتی : امنیت و فراتر از آن

کاربردهای دوربین حرارتی : امنیت و فراتر از آن

دوربین حرارتی با دریافت تشعشعاتی که از اجسام مختلف ساطع می‌شود، آنها را شناسایی می‌کنند. در نتیجه برای شناسایی اشیاء به نور مرئی نیازی ندارند. این ویژگی مهم باعث می‌شود که این دوربین‌ها برای طیف وسیعی از کاربردها ایده‌آل باشند. در این مقاله به بررسی برخی از این کاربردها می‌پردازیم.

thermal camera

دوربین‌ های حرارتی اختراع جدیدی نیستند. اما به دلیل ویژگی‌ها و عملکردهای جدیدی که به آنها اضافه شده است، محبوبیت آن‌ها رشد چشمگیری داشته است. رشد بازار آنها نیز کاملاً یکنواخت است. بر اساس گزارشات Allied Market Research، در سال 2020 حجم بازار جهانی دوربین‌های حرارتی به 3.2 میلیارد دلار رسید و پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2030 این رقم به 7.5 میلیارد دلار برسد یعنی احتمالاً نرخ رشد مرکب (CAGR) آن بین سال‌های 2021 تا 2030، برابر با 10 خواهد بود.

مدل های مختلف دوربین حرارتی

از آنجایی که دوربین‌های حرارتی از تشعشعات حرارتی برای تشخیص اشیاء استفاده می‌کنند، در مواقعی که نور مرئی بسیار ضعیف یا محدود می‌باشد، بسیار کاربردی خواهند بود.

از دوربین حرارتی می‌توان در انواع محیط‌ها استفاده نمود، اما بهترین محل استفاده از آنها در محیط‌هایی است که اصلاً نوری وجود ندارد.
از آنجایی که دوربین‌های حرارتی تصاویر را صرفاً بر حسب گرمای ساطع شده از بدن افراد و اشیاء ثبت می‌کنند، می‌توانند یک طرح کلی از اجسام را ایجاد کنند، بدون اینکه نیازی به مشاهده مستقیم آن داشته باشند – آنها در تاریکی مطلق و و استتار کامل به یک اندازه دقیق هستند.

کاربردهای این دوربین‌ها بسیار متنوع است و از آنها می‌توان در طیف وسیعی از سناریوهای مختلف استفاده نمود که برای کاربران آنها نیز مفید باشد. در ادامه به برخی از موارد اصلی استفاده از دوربین‌های حرارتی اشاره می‌کنیم.

امنیت

امنیت یکی از مهم‌ترین کاربردهای دوربین‌های حرارتی است، می‌توان با استفاده از دوربین‌های حرارتی تهدیدها و افراد مشکوک را -بدون توجه به شرایط نوری محیط- شناسایی کرد.

در محیط‌های بزرگ که نظارت کامل بر آنها توسط پرسنل امنیتی سخت دشوار است، دوربین‌های حرارتی می‌توانند برای حفظ امنیت به ما کمک کنند. دوربین‌های حرارتی می‌توانند با تجزیه و تحلیل‌هایی نظیر تشخیص عبور از خطوط، تشخیص حرکت و پاییدن افراد در مناطق تعریف شده، امکان تشخیص تهدیدها و مزاحمان را فراهم کنند. اگر دوربین‌های حرارتی تشخیص دهند که فردی به محیطی وارد شده یا به نقطه‌ای خاص نزدیک شده است، می‌توانند هشدار صوتی یا هر گونه هشدار دیگری ایجاد کنند. با کاهش آلارم‌های کاذب، تیم‌های امنیتی می‌توانند تلاش خود را بر روی حوادث خاص‌تر متمرکز کنند.

فراتر از امنیت

کاربردهای دوربین‌های حرارتی بسیار فراتر از مسائل امنیتی است. یک مثال عالی استفاده از این دوربین‌ها در تشخیص دمای بدن افراد، به ویژه در هنگام همه‌گیری بیماری‌هاست. حتی از دوربین‌های حرارتی می‌توان در کارخانه‌ها یا دیتاسنترها برای تشخیص دمای تجهیزات و دستگاه‌ها استفاده نمود تا مطمئن شد که دمای آنها از مقدار خاصی فراتر نمی‌رود و ماشین‌ها یا تجهیزات بیش از حد گرم نمی‌شوند.

از دوربین‌های حرارتی می‌توان برای نظارت و مانیتور کردن ریموت (از راه دور) دما، در جاهایی که دمای تجهیزات یک امر حیاتی است استفاده نمود، مانند مراکز داده (دیتا سنتر) که در آن تجهیزات بایستی در یک دمای بهینه کار ‌کنند و افزایش گرما موجب اختلال در عملکرد و ایمنی آنها می‌شود. همچنین دوربین‌های هشدار دما برای سنجش گرما و نظارت بر مناطق حساس به دما مانند تأسیسات ذخیره‌سازی پزشکی بسیار مفید می‌باشند.

اگر اطلاعات دمایی را به دیگر شیوه‌های نظارتی اضافه کنیم، می‌توان از آنها برای پایش فرآیندها استفاده  کرد و بروز رفتارهای غیرعادی را -در هنگام تغییر دما- تشخیص داد، فرضاً می‌توان نشت حرارتی از ساختمان‌ها را شناسایی کرد و یا در محیط‌های صنعتی بروز شرایط غیر عادی -مانند گرمای بیش از حد ماشین‌آلات یا موتورها- را تشخیص داد. با تجزیه و تحلیل دمایی، می‌توان تشخیص داد که یک سرور بیش از حد داغ‌شده است و هشدارهای مربوطه را به بخش فناوری اطلاعات ارسال نمود تا قبل از اینکه مشکل حادی ایجاد شود مسئله را برطرف نمایند، با این کار می‌توان به طور بالقوه از خرابی سیستم‌ها و تحمیل ضررهای مربوطه در شرکت‌های فناوری اطلاعات جلوگیری نمود.

حفظ حریم خصوصی

مهمترین ویژگی تصویربرداری حرارتی این است که این شیوه تنها یک طرح کلی از شی را نشان می‌دهد و چیزهایی که می‌توانند قابلیت شناسایی ایجاد کنند را ثبت نمی‌کند. از این رو استفاده از دوربین‌های حرارتی در مکان‌هایی که حفاظت از حریم خصوصی امری حیاتی است، بسیار مفید می‌باشد.

انتخاب مناسب‌ترین دوربین حرارتی

همانند خرید سایر انواع دوربین‌ها، انتخاب دوربین حرارتی مناسب نیز نیاز به بررسی و ارزیابی دقیقی دارد.

اگر برای امنیت و نظارت و یا مانیتورینگ یا هر دلیل دیگری به دوربین حرارتی نیاز دارید، مهم این است که در ابتدا افراد آگاه و متخصص را به سایت مورد نظر آورده و در مورد شیوه کار و بهترین انتخاب‌ها از او سوال کنید. تنها با مشاهده عینی محیط می‌توان، بهترین پیکربندی برای دوربین‌ها را ارزیابی و شناسایی کرد. اگر چندین نوع دوربین یا برند را در نظر گرفته‌اید، مقایسه بین گزینه‌های مختلف می‌تواند به شما در شناخت مناسب‌ترین دوربین کمک کند.

ابزارهای طراحی سایت و شیوه به کارگیری دوربین‌ها، به مشتریان امکان می‌دهد تا مدل‌های مختلف دوربین، گزینه‌های نصب و لنزها و همچنین محل قرارگیری دوربین‌ها و سایر اجزای یک راه‌حل را به خوبی مشاهده و  ارزیابی کنند.
این ابزارها موجب می‌شوند که سؤالات خاص‌تر و مشخص‌تری از روی مشاهده دموها و دیگر ارزیابی‌ها مطرح شوند ، تا در نهایت اطمینان حاصل شود که در جواب نهایی (انتخاب نهایی) به تمامی نیازهای مشتری پاسخ داده می‌شود.

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برچسب ها