• 026-32620000
 • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

چگونه برای آب‌وهوای مختلف ، محفظه مناسب دوربین انتخاب کنیم

چگونه برای آب‌وهوای مختلف ، محفظه مناسب دوربین انتخاب کنیم

چگونه برای آب‌وهوای مختلف ، محفظه مناسب دوربین انتخاب کنیم

 

امواج گرمای اخیر، زندگی را برای مردم سراسر دنیا سخت کرده است.  در صورت ادامه الگوهای آب‌و‌هوایی، دوربین‌های امنیتی مداربسته بیرونی باید به محفظه‌های دوربین مقاوم در برابر گرما مجهز شوند تا افزایش دما را تحمل کنند.

دوربین‌های IP  معمولی برای کار در محدوده دمایی ۲۰- تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد طراحی می‌شوند.
دوربین‌های نصب‌شده درون محفظه‌ای فلزی که به‌طور دائم در معرض نور خورشید هستند، به‌راحتی می‌توانند تا دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد داغ شوند.

در حالی که بسیاری از مدارات الکترونیکی طراحی می‌شوند تا افزایش دما تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند، حد بالای توصیه‌شده دما، ۳۵ درجه سانتی‌گراد است. درجه حرارت‌های مداوم بالا می‌توانند منجر به صدمات دائمی وسایل الکترونیکی شوند. وقتی سیستم‌های امنیتی ویدیویی با عناصری در شرایط بسیار بد مواجه می‌شوند، ممکن است درست کار نکنند.

آب‌و‌هوای سرد هم همین‌طور است. درجه حرارت‌های زیر ۲۰- نیز بر عملکرد دوربین‌ امنیتی تأثیر می‌گذارد.  برای مثال، دوربین‌های مجهز به باطری، شارژ نگه نمی‌دارند یا کلاً متوقف می‌شوند.

دوربین‌های IP  صنعتی که تحمل درجه حرارت‌های بالا را دارند در بازار موجودند، اما محصولات نسبتاً خاصی هستند، که برای مثال در کوره‌های صنعتی استفاده می‌شوند. محفظه‌های با دوام دوربین امنیتی، برای کاربردهای نظارتی بیرونی دشوار، خطرناک یا فرساینده طراحی می‌شوند.

 

انواع و گزینه‌های محفظه دوربین IP برای آب‌و‌هوای بسیار بد:

عملکرد محفظه نگه‌دارنده دوربین، مثل عملکرد لاک لاک‌پشت‌ها است.‌ با وجود این، محیط‌های مختلف به ملاحظات مختلفی نیاز دارند، چراکه به‌طورقطع برای همه یک نسخه واحد وجود نخواهد داشت.

برای محیط‌های نامساعد سه نوع اصلی محفظه دوربین وجود دارند: محفظه‌هایی که می‌توانند شرایط جوّی بسیار بد (حرارت و سرمای شدید) را تحمل کنند، محفظه‌هایی که ضد انفجار هستند و دوربین‌های دارای حباب‌های فشرده.

شرایط مقاوم در برابر گرما و ضد انفجار به‌جای هم قابل‌استفاده نیستند. محفظه مقاوم در برابر گرما به دوربین امکان می‌دهد تا در محدوده‌ای از ۳۰- تا ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد کار کند. از سوی دیگر، محفظه دوربین ضد انفجار به‌طور ذاتی در برابر جرقه‌ها مقاوم است؛ این محفظه‌ها برای محیط‌های با قابلیت اشتعال زیاد نظیر پالایشگاه‌های نفت و گاز ایده‌آل هستند.

 

ارزیابی محل: محفظه و لوازم جانبی دوربین برای شرایط بسیار بد

قبل از تصمیم‌گیری درباره اینکه از کدام محفظه دوربین استفاده کنیم، کار عاقلانه آن است که درباره محل تحقیق کنیم و محیط را از بابت عواملی ارزیابی کنیم که احتمالاً می‌توانند تنظیم دوربین امنیتی را به خطر بیندازند.

 

آیا لازم خواهد بود تا دوربین تحت شرایط دمایی بسیار بد کار کند؟

از آنجا که شرایط محیطی از پروژه‌ای به پروژه دیگر بسیار متفاوت هستند، مشخصات محل باید در نظر گرفته شوند. معمولاً، محفظه دوربین‌های مداربسته مخصوص در درجه حرارت‌های بسیار بد، مجهز به سپر خورشیدی و پنکه هستند. سپر خورشیدی می‌تواند از دوربین در برابر نور خورشید یا باران محافظت کند و به کاهش ۳ تا ۵ درجه‌ای درجه حرارت کمک کند. پنکه‌ها در درجه حرارت بخصوصی که معمولاً ۳۵ درجه است شروع به کار می‌کنند تا به اتلاف گرما کمک کنند و در ۲۵ درجه به‌صورت خودکار متوقف ‌شوند.

در آب‌و‌هوای بسیار سرد، دوربین‌ها می‌توانند به گرم‌کن مجهز شوند که در ۱۵ درجه روشن و در ۲۵ درجه خاموش می‌شود. دوربین‌هایی که گرم‌کن دارند،می‌توانند درجه حرارت خود را تا ۳۵- گسترش دهند.
با وجود این، قطعه‌های متحرک نظیر پنکه‌ها یا گرم‌کن‌هانیز در معرض خرابی هستند. اگردوربین‌ امنیتی بیرونی در معرض درجه حرارت شدید قرار گیرد، پنکه‌ای برای محدوده حرارتی گسترده طراحی میشود.

آیا دوربین‌ها در معرض شرایط فرساینده قرار خواهند داشت؟

در پروژه‌هایی که با شرایط آب‌و‌هوای بسیار بد مثل: شهرهای ساحلی یا کشتی‌های سازه‌بر مواجه هستند، فضای محفظه می‌تواند به‌سرعت از بین برود و موجب خرابی تصویردوربین شود، همچنین اگر نگه‌دارنده‌های محفظه تغییر کنند یا سیم‌های دوربین در معرض دید قرار گیرند.

همه این موارد ممکن است به مسائل بی‌شماری نظیر خرابی محفظه‌ها یا افت کیفیت ویدیو منجر شوند.

حفاظت داخل محفظه از طریق فشار اضافی با استفاده از نیتروژن خشک یا سایر انواع گازها نیز به همان اندازه حائز اهمیت است. وقتی فشار داخلی بزرگ‌تر از فشار خارجی است، عناصر خارجی نمی‌توانند وارد محفظه شوند و از دوربین به‌طور مؤثری محافظت می‌شود.
بزرگ‌ترین مسئله محفظه پرفشار یا محفظه‌هایی که به‌طور ذاتی مثل محفظه‌های ضد انفجار ایمن هستند، نگهداری آن‌ها است.

آیا دوربین‌ها در معرض گردوغبار خواهند بود؟

دوربین دام که فشار محفظه دارد، وقتی در محیطی با گردوغبار فراوان قرار می‌گیرد، مثل هر دستگاه دیگری به نظافت عادی، دستمال کشیدن و نظافت با فشار باد نیاز خواهد داشت. با وجود این، ساختارهای داخلی لزوماً به نگهداری نیاز ندارند. معمولاً، دوربین دارای محفظه تحت‌فشار از انواع دیگر پایدارتر است، چون عناصر خارجی راهی به داخل محفظه ندارند. اگر مشکلی برای دوربین پیش بیاید یا لازم باشد روی خود دوربین کاری انجام شود، باید فشار محفظه حذف شود.

نگهداری مکرر در محیط‌های نامساعد ضرورت دارد. انجام نظافت فقط در عرض چند هفته ضرورت پیدا می‌کند و اغلب اوقات زمان‌بندی صحیح نگهداری و خرید ابزار ضروری نظافت نادیده گرفته می‌شود. محصولات طراحی‌شده برای تمیز کردن اولیه همه اشکال لنزهای خارجی و محفظه‌های دوربین در دسترس هستند.

برای آگاهی از مقاومت محصول در برابر آب یا ذرات، بهتر است که به اصطلاحات کلی نظیر «ضد آب» یا «ضد غبار» اعتماد نکنید، بلکه در عوض به حفاظت از نفوذ محصول باید توجه کنید.

 

نحوه تفسیر کدهای رتبه‌بندی IP  

کدهای IP متشکل از دو مؤلفه اصلی هستند:

 • حفاظت از ذرات جامد (عدد اول، ۰-۶)
 • محافظت از نفوذ مایع (عدد دوم، ۰-۹)

قاعده سرانگشتی: هر چه عدد بزرگ‌تر باشد، وسیله مذکور از حفاظت بیشتری برخوردار است.

اولین عدد، حفاظت از ذرات جامد را نشان می‌دهد:

0: بدون حفاظت

 1. بزرگ‌تر از ۵۰ میلی‌متر؛ محافظت از اشیا جامد
 2.  بزرگ‌تر از ۱۲٫۵ میلی‌متر؛ انگشتان یا اشیای مشابه
 3. بزرگ‌تر از ۲٫۵ میلی‌متر؛ ابزار، سیم‌ها
 4. بزرگ‌تر از ۱ میلی‌متر؛ سیم‌ها، پبچ‌ها، حشرات بزرگ
 5. محافظت در برابر گردوغبار؛ جامع، اما در برابر گردوغبار کامل نیست
 6. بسیار مقاوم در برابر گردوغبار؛ محافظت کامل در برابر گردوغبار و تماس

عدد دوم حفاظت در برابر نفوذ مایع را نشان می‌دهد:

0. بدون حفاظت

 1. حفاظت از قطرات آب
 2. حفاظت از قطرات عمودی آب با زاویه خمیدگی ۱۵ درجه
 3. حفاظت از پاشش آب تا ۶۰ درجه
 4. حفاظت از پاشیدن آب از همه جهات
 5. حفاظت از فوران آب با نازل ۶٫۳ میلی‌متر و از همه جهات
 6. حفاظت از فوران قوی آب با نازل ۱۲٫۵ میلی‌متر و از همه جهات
 7. غرق شدن در آب تا ارتفاع ۳ فوت
 8. غرق شدن در آب با ارتفاع بیش از ۳ فوت (کاملاً نفوذناپذیر)
 9. محافظت از فشار با دامنه کم و درجه حرارت‌های بالا

خوب، IP67  چه معنایی دارد؟ این محصول در برابر گردوغبار کاملاً مقاوم است و می‌تواند در آبی با ارتفاع بیش از یک متر غرق شود.

سازندگان محفظه دوربین مداربسته برای درجه حرارت مختلف

درگذشته، شرکت‌ها محفظه‌های تخصصی دوربین می‌ساختند که در برابر شرایط آب‌و‌هوایی بسیار بد مقاوم باشند. چندین سال قبل، هایک‌ویژن خط محصول خاص دوربین‌ها و محفظه‌های ضد حرارت خود را وارد بازار کرد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برچسب ها