• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

چک لیست طراحی شبکه کامپیوتری و نحوه طراحی شبکه محلی

چک لیست طراحی شبکه کامپیوتری و نحوه طراحی شبکه محلی

ملاحظات طراحی شبکه محلی برای مشاوران IT از پیکربندی دروازه میان دو شبکه (gateway) پیش‌فرض IP تا استاندارد سازی دستگاه‌ها متغیر است. در صورت نیاز به ایجاد شبکه LAN، این نکات را مرور کنید. اگر مشتری می‌خواهد شما یک شبکه محلی را طراحی کنید، کارهای مختلفی را باید دنبال کنید. این چک لیست طراحی شبکه کامپیوتری نکاتی درباره نحوه ساخت یک شبکه محلی را ارائه می‌دهد.

نکاتی در مورد طراحی شبکه

مشتری در حال ساختن دفتر جدید است و از شما می‌خواهد که کل شبکه محلی (LAN) آنها را طراحی کنید، زیرا زیرساخت فعلی آنها قدیمی است و امکان دارد پورت‌هایی از کار افتاده باشند. اگر شبکه را به طور نادرست طراحی کنید، می‌تواند برای شما و شرکت شما تبدیل به یک کابوس شود. چک لیست طراحی شبکه زیر، برخی از مشکلات طراحی شبکه‌های بزرگ را که باید هنگام طراحی شبکه جدید برای مشتریان خود در نظر بگیرید را بررسی می‌کند.

برای پیچیدگی‌های شبکه برنامه‌ریزی کنید تا مطابق با نیاز IT مشتری باشد

سوئیچ‌ها و روترها دارای چندین ویژگی و عملکرد هستند. با این حال، استفاده بیش از حد ابزارها در شبکه می‌تواند در آینده مشکلاتی را به دنبال داشته باشد، مخصوصا اگر کارکنان فناوری اطلاعات مشتری، درک اساسی از ویژگی‌ها و عملکردهایی که شما انجام می‌دهید را نداشته باشند. سعی کنید نیازهای هر کسب‌وکار را بدون این که شبکه پیچیده‌ای را طراحی کنید، تشخیص و اجرا نمایید.

استفاده و یا عدم استفاده از شبکه محلی داخلی اترنت

مشتریان و افراد زیادی از فناوری شبکه محلی داخلی بی‌سیم و ابزار‌های مبتنی بر IP استفاده می‌کنند. در صورت ایجاد شبکه محلی داخلی اترنت، دسترسی به نقاط بی سیم در شبکه LAN ساده‌تر است. ابزارهای مبتنی بر IP، به شبکه محلی LAN متصل می‌شوند و از طریق شبکه محلی داخلی اترنت با دیگر دستگاه‌ها مرتبط می‌شوند. برای دستگاه‌ها IP اختصاصی تعیین می‌شود و این دستگاه‌ها در سرور و روتر ثبت می‌شوند. ممکن است برخی از مشتریان بگویند که از ابزاری که با شبکه داخلی بی‌سیم کار می‌کند، استفاده نمی‌کنند. اما در صورتی که شبکه‌ای که طراحی می‌کنید، بتواند از ارتباط بی‌سیم پشتیبانی کند، مشتری شما حداقل تا 5 سال آینده نیاز به تغییر در ساختار شبکه محلی خود نخواهد داشت. اگر روتورهایی که خریداری می‌کنید دارای قابلیت بی‌سیم باشند، زمانی که مشتری بخواهد از ابزارهای بی‌سیم استفاده کند، نیازی به تعویض آنها ندارد و احتیاجی به هزینه کردن نخواهد داشت.

درک نیازهای شبکه

فقط به این دلیل که پهنای باند 10 گیگابایتی اترنت امروزه در دسترس است و سرعت‌های بالاتر هم در حال آمدن هستند، به این معنی نیست که شما به آن ابزارها در سراسر شبکه محلی LAN احتیاج دارید. اغلب اوقات، مشتریان سریع‌ترین تجهیزات ممکن را در زمان طراحی شبکه محلی خود خریداری می‌کنند، حتی اگر شبکه 100 مگابیت بر ثانیه موجود آنها فقط با ظرفیت 5٪ کار کند. در حالی که برخی از موتورهایی که به شبکه اینترنت متصل می‌شوند احتیاج به سرعت بالایی دارند. اگر در تمامی نقاط شبکه از مسیریاب‌های پر سرعت استفاده کنید، هزینه زیادی به هدر خواهد رفت.

در نظر گرفتن افزونگی (Redundancy) در طراحی شبکه  

افزونگی به معنی در دسترس بودن منابع شبکه است و هر ساله بسیار مهم‌تر می‌شود. زمان خود را صرف برنامه‌ریزی در نوعی طراحی کنید که افزونگی شبکه را از منظر فیزیکی و منطقی فراهم می‌کند. به عنوان مثال، برای منابع مهم از پیوندهای فیبر نوری دوتایی و کابل‌های ارتباطی دوگانه استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که سوئیچ‌ها دارای کارت‌های شاسی CPU دوگانه هستند. حتما در مورد افزونگی پیش‌فرض دروازه بین دو شبکه (gateway) فکر کنید. شما در صورتی که صحیح‌ترین شبکه فیزیکی در جهان را طراحی کنید، اما اگر به درستی تنظیم نشده باشد تا افزونگی دروازه پیش‌فرض را ایجاد کند و خرابی رخ دهد، شبکه مشتری شما متوقف خواهد شد و مشکلاتی را برای شما به وجود می‌آورد.

استاندارد و نگهداری

هنگام طراحی شبکه شرکتی، چندین نوع از استاندارد سازی وجود دارد و سعی کنید دستگاه‌های مختلف را براساس یک روش، استاندارد کنید، حتی اگر تمام تجهیزات شما از یک تولید کننده نباشند. استاندارد سازی در انواع مختلف سخت افزار‌ها، پیکربندی و عیب‌یابی را ساده می‌کند. همچنین این امکان را به مشتری می‌دهد تا بتواند دستگاه‌های مورد نیاز در شبکه را بهتر نگهداری و به روزرسانی کند. این کار در زمان خرابی دستگاه‌ها، به برطرف شدن سریع‌تر مشکل کمک می‌کند.

ابزارهای مدیریت شبکه

ابزارهای مدیریت شبکه در کنترل و درک خرابی در سیستم کمک می‌کند. ابزارهای مدیریت شبکه در ارائه خدمات نگهداری از شبکه بسیار ارزشمند هستند. نرم‌افزاری که به طور دوره‌ای از کلیه تنظیمات دستگاه و اطلاعات موجود در شبکه پشتیبان تهیه می‌کند، ساده اما بسیار مفید است. همچنین، در مورد سناریوی زیر فکر کنید: دو سوئیچ افزونگی پیش‌فرض دروازه IP در شبکه کار می‌کنند. یکی از آنها خراب است، اما شما آن را درک نمی‌کنید زیرا شبکه با استفاده از دروازه IP دیگر به کار خود ادامه می‌دهد. هنگامی که تنها دروازه IP موجود نتواند کار کند، مشتری دچار قطع کامل شبکه می‌شود. با استفاده از یک ابزار ساده برای پینگ کلیه دستگاه‌های شبکه و گزارش وضعیت آنها، می‌توان به راحتی از اختلال جلوگیری کرد.

در هنگام طراحی شبکه محلی برای مشتری، موارد دیگری هم وجود دارند که باید در مورد آنها فکر کنید. این چک لیست طراحی شبکه، برخی از موارد بزرگ را در بر می‌گیرد که امیدوارم شما را در مسیر صحیح قرار دهد و مهم‌تر از همه، رضایت مشتری را در پی داشته باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

برچسب ها