• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

پروتکل iSCSI چیست؟

پروتکل iSCSI چیست؟

پروتکل iSCSI یا Internet Small Computer System Interface چیست ؟

ISCSI در واقع یک پروتکل برای انتقال اطلاعات به شمار می آید که به شما این اجازه را می دهد که بتوانید دستورات SICI را در شبکه های مختلف مانند ون و لن و یا حتی در اینترنت منتقل کنید. در این بین می توان گفت که بیشترین کاربرد را در واقع در شبکه های San Storage و Nas خواهیم دید که البته محیط های مجازی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. البته ISCSI یک پروتکل است که برای انتقال ایجاد شده است و نحوه منتقل شدن آن نیز کاملا با بسته های اطلاعاتی SICI همگام است.

با استفاده از پروتکل آی اِسکازی به راحتی می توانید چندین LUN را بروی یک دستگاه فیزیکی آی اِسکازی کنترل و مدیریت کنید. بیشترین کاربرد آی اِسکازی در شبکه های ذخیره سازی اطلاعات سَن (بلاک محور) و محیط‌های مجازی سازی است. آی اِسکازی یک پروتکل لایه انتقال است که نحوه منتقل شدن بسته های اطلاعاتی اسکازی بروی پروتکل TCP/IP را تعریف کرده و به صورت کاملا هماهنگ با پروتکلTCP کار می‌کند و امکان برقراری ارتباط های اصطلاحا end to end را در شبکه های داخلی برای دستگاه ذخیره سازی ها فراهم می‌ کند. در واقع همان دستوراتی که به صورت داخلی توسط اسکازی منتقل می‌شد امروزه می‌تواند با آی اسکازی در شبکه منتقل شود. پروتکل آی اسکازی برای اولین بار توسط شرکت IBM در سال ۱۹۹۸ برای آزمایش و معرفی شد و به عنوان یک استاندارد توسط IETF در سال ۲۰۰۰ معرفی شد. و در نهایت در سال ۲۰۰۳ برای استفاده عمومی مورد تصویب قرار گرفت.

پروتکل iSCSI

روش کار  ISCSI  چیست؟

روش کار  پروتکل iSCSI به این صورت است که دادها های مختلف در قالب یک بلوک در ابزاری به نام ISCSI Initiator  قرار خواهند گرفت که بر روی سرور قرار دارد و اطلاعات را منتقل خواهد کرد. در نهایت هم میتواند آن ها را در قالب بسته های اطلاعاتی در شبکه منتقل خواهد کرد و به دستگاه های ذخیره سازی خواهد رساند که دستورات در آن معنا و مفهوم خاصی خواهند داشت. بسته های اطلاعاتی همچنین در قالب ارتباطات پوینت تو پوینت ایجاد می شوند که به هم متصل هستند.

به این فرآیند به طور کل ایجاد کردن بسته های اطلاعاتی گفته می شود که در مبدا متفاوت است و دقیقا همان کاری است که در لایه های OSI انجام می شود. شما به محض اینکه بسته اطلاعاتی را به مقصد برسانید، از این طریق در واقع عکس این فرآیند ایجاد خواهد شد یعنی تمامی بسته های اطلاعاتی توسط پروتکل ISCSI  از حالت Assemble به Disassemble تغییر خواهند کرد و سیستم هم دستوراتی که SICI ایجاد کرده است را مستقیما به دستگاه خواهد داد تا اجرا کنند.

منظور از Logical Unit Number یا LUN در تجهیزات SAN Storage چیست ؟

لان (LUN) در واقع یک شناسه منحصر به فرد است که با آن شماره هارد دیسک هایی که در مجموعه ذخیره ساز سَن قرار داده ایم را شناسایی می کند. همانطور که می‌دانید در ذخیره سازها رابط (Interface) های مختلفی از قبیل اسکازی و آی اسکازی و کانال فیبری یا FC وجود دارد. پروتکل های مورد استفاده در این نوع رابط ها برای برقراری ارتباط و شناسایی یک یا چندین هارد دیسک موجود بر روی ذخیره ساز از مکانیزمی به نام لان استفاده می کنند که ممکن است متشکل از یک یا چندین هارد دیسک باشد که به صورت منظم در کنار هم قرار گرفتند. در زمان قدیم که تکنولوژی اسکازی مورد استفاده قرار می گرفت،

هر دستگاه با یک لان شناسایی می‌شد که حداکثر تعدادی که در آن زمان می توانستند استفاده کنند ۸ عدد بوده است. اما امروزه سرورهایی با ده ها و صدها یا شاید هزاران لان ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد و معمولا خیلی کم پیش می آید که از حافظه داخلی اسکازی هایی با همین تکنولوژی استفاده شود. این واحدها می تواند یک قسمت، کل یا حتی مجموعه ای از هارد دیسک ها باشد که در افزونه (Enclosure) های دستگاه ذخیره سازی شما قرار گرفته اند. یعنی لان به نوعی ساختار قالب بندی هارد دیسک ها در ذخیره سازها است، بنابراین یک لان می تواند به مجموعه ای از همبندی ها، یک دیسک تک، یک پارتیشن یا حتی چند پارتیشن روی چندین هارد دیسک مختلف اشاره کند.

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برچسب ها