• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

وای فای نسل شش (یا AX WiFi) چیست؟

وای فای نسل شش (یا AX WiFi) چیست؟

Wi-Fi 6، نسل بعدی استاندارد تکنولوژی وای فای است. Wi-Fi 6 که تحت عناوین AX WiFi یا 802.11ax WiFi نیز شناخته می شود، استاندارد وای فای 802.11a فعلی را بهبود می بخشد.

Wi-Fi 6 در اصل در پاسخ به تعداد روز افزون دستگاه ها در جهان ایجاد شد. اگر یک دستگاه VR، چند دستگاه هوشمند خانگی یا تعداد زیادی دستگاه در خانه داشته باشید، یک روتر Wi-Fi 6 بهترین روتر وای فای برای شما خواهد بود. در این مقاله، روترهای وای فای 6 را مرور خواهیم کرد و چگونگی سریع تر بودن، افزایش کارآیی و انتقال بهتر دیتا نسبت به نسل های قبلی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ظرفیت تا 4 برابر بیشتر برای دستگاه های بیشتر

ایده آل برای شبکه های پر ازدحام

وای فای نسل 6 از 8×8 uplink/downlink، MU-MIMO، OFDMA و BSS Color برای تامین ظرفیت تا 4 برابر بیشتر و کار با دستگاه های بیشتر استفاده می کند. تجربه ای بی عیب و نقص از خانه هوشمند مجازی را به خانه بیاورید، یا مهمانی های خانگی، با شبکه ای برای پذیرایی از میهمان ها و دستگاه هایشان برگزار کنید.

سرعت بسیار بالای وای فای تا 9.6 Gbps

استریم بسیار روان

Wi-Fi 6، هم از 1024 QAM برای یک سیگنال با داده های بیشتر (جهت کارآیی بیشتر) و هم از یک 160 MHz Channel برای ایجاد کانالی گسترده تر جهت سرعت بخشیدن به وای فای استفاده می کند. از واقعیت مجازی بدون وقفه و استریم بسیار شفاف با کیفیت 4K یا حتی 8K لذت ببرید.

با 1024 QAM
دیتای بیشتری را بسته بندی کنید.

25 درصد سریع تر از 256-QAM

با 1024-QAM، هر نماد حامل 10 بیت است نه 8 بیت، که سرعت خام را در مقایسه با 802.11ac 256-QAM تا 25 درصد افزایش می دهد. می توانید Netflix را در خانه نمایش کنید، یا از کامپیوتر خانگی تان با Twitch Broadcasts بصورت آنلاین استریم کنید. با 1024 QAM استریم کردن کیفیت بهتری پیدا کرده است.

سرعت بیشتر و پایداری بالاتر

مدل های OFDM تا 4 برابر طولانی تر

OFDM یک مدل برای انتقال دیتا است و برای افزایش پایداری و سطح پوشش دهی گسترده تر، دیتا را بین زیرحامل های کوچک تر تقسیم می کند. AX WiFi از یک مدل OFDM تا چهار برابر طولانی تر برای ایجاد 4 برابر زیرحامل بیشتر استفاده می کند. به همین دلیل، مدل OFDM طولانی تر مخصوص Wi-Fi 6، سطح پوشش دهی بیشتر و سرعت تا 11 برابر سریع تر ارائه می دهد. پوشش دهی را از گاراژ تا طبقات بالاتر توسعه دهید و از اینترنت بسیار سریع برای همه دستگاه های دسکتاپی، گیمینگ، موبایل و اسمارت هوم لذت ببرید.

پهنای باند بیشتر بر روی یک کانال وسیع تر

پهنای کانال 160 مگاهرتزی

Wi-Fi 6 باند فرکانسی وای فای را از 80 مگاهرتز به 160 مگاهرتز توسعه می دهد و با دوبرابر کردن پهنای کانال، سرعت اتصال از روتر به دستگاه را افزایش می دهد. با Wi-Fi 6 می توان از فیلم های با کیفیت 8K، دانلود و آپلود فایل های حجیم و پاسخ به دستگاه های هوشمند خانگی بدون بافر لذت برد.

افزایش کارآیی با OFDMA

تأخیر را به مشکلی مربوط به گذشته تبدیل کنید.

استاندارد Wi-Fi 6 از OFDMA برای افزایش کارآیی استفاده می کند. اتصال وای فای را بعنوان مجموعه ای از کامیون های انتقال دهنده بسته های دیتا به دستگاه تصور کنید. با استاندارد 802.11ac WiFi، هر کامیون انتقال دهنده یا «بسته» می تواند تنها یک مرسوله را در آن واحد به یک دستگاه برساند. ولی با استفاده از OFDMA، هر کامیون می تواند بطور همزمان چندین مرسوله را به چند دستگاه برساند. این پیشرفت عظیم روی کارآیی آپلود و دانلود تأثیر مثبت می گذارد.

802.11ac | without OFDMA

802.11ax | OFDMA

اتصال همزمان با چند دستگاه

8×8 MU-MIMO

با MU-MIMO قدیمی، چندین کاربر می توانند بطور همزمان و بدون کاهش قابل توجه در کیفیت پهنای باند به روتر متصل شوند. با این حال، با تکنولوژی جدید 8×8 MU-MIMO، انتخاب بین بیش از هشت استریم برای کاربران وجود دارد. در حالی که 802.11ac MU-MIMO فقط برای دانلود کار می کند، 8×8 MU-MIMO هم برای دانلود و هم برای آپلود استفاده می شود. این بدان معناست که چه استریم کنید، چه دانلود، تورنت، انجام بازی های VR/AR، MMO یا RPG؛ با هشت استریم Wi-Fi 6، پهنای باند به اندازه کافی برای همه کاربران موجود است.

با استفاده از BSS Color وای فای
تداخل وای فای با همسایگان را به حداقل برسانید.

تداخل با شبکه های وایرلس همسایگان می تواند مشکلاتی برای سیگنال وایرلس شما ایجاد کند. BSS یا (Base Service Station) Color فریم ها را از شبکه همسایه متمایز می کند؛ بطوری که روتر شما بتواند آنها را نادیده بگیرد. اگر تاکنون در یک آپارتمان یا در نزدیکی همسایگان زندگی کرده باشید، این تکنولوژی به کارآمدتر کردن روترتان کمک می کند و نیازی به هیچ اقدام اضافه ای نیست.

کاهش مصرف انرژی با Target Wake Time

ویژگی Target Wake Time یا TWT به دستگاه ها اجازه می دهد برای زمان و چگونگی بیدار شدن جهت ارسال یا دریافت دیتا با هم گفتگو کنند، که باعث افزایش زمان خواب دستگاه و بهبود قابل توجه در عمر باتری دستگاه های مبتنی بر اینترنت اشیاء و موبایل ها می شود.

اشتراک گذاری این مقاله

برچسب ها