• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

مفهوم سرعت شاتر یا Shutter Speed (شاتر اسپید) در دوربین مداربسته چیست

مفهوم سرعت شاتر یا Shutter Speed (شاتر اسپید) در دوربین مداربسته چیست

مفهوم سرعت شاتر یا شاتر اسپید از دوربین های عکاسی آنالوگ قدیمی به CCTV ها انتقال یافت و این مفهوم به مدت زمان عبور نور از لنز بر روی نگاتیو بود که اگر این زمان کم بود نور فرصت کافی برای ایجاد تصویر را در نگاتیو نداشت و اگر هم این زمان زیاد بود باعث سوختن نگاتیو می گردید . امّا سنسور الکترونیکی دوربین مداربسته دائماً در معرض نور قرار دارند و این عمل به صورت الکترونیکی انجام می گیرند نه به صورت مکانیکی ، در کل به ازای هر شات یک تصویر ایجاد می گردد و به عبارت دیگر شاتر دوربین مداربسته مدت زمانی است که دوربین یک تصویر را می سازد و هر چقدر نور تصویر بیشتر باشد به همان نسبت تصویر هم زودتر ایجاد می گردد .

سرعت شاتر در دوربین های مداربسته کسری از ثانیه می باشد و هر چه این عدد بزرگ تر باشد سرعت عمل شات بیشتر می گردد به عنوان مثال در یک دوربین عادی با سرعت شاتر 1/30 هر شات در فاصله یک سیم ثانیه اتفاق می افتد .

معمولاً سرعت شاتر در یک دوربین مداربسته به صورت بازه ای از یک مقدار بر حسب ثانیه می باشد که این اعداد در برخی از دوربین ها از 1  ثانیه تا 1/1000 ثانیه متغییر می باشد .

اما مهم ترین کاربرد این موضوع در تشخیص اجسام متحرک و معمولاً با سرعت زیاد نمایان می شود ، به عنوان مثال برای خواندن پلاک یک خودرو در حال حرکت و یا یک فرد در حال دویدن .

در پایان لازم به ذکر است که با افزایش سرعت شاتر در دوربین مداربسته فرصت برخورد نور به سنسور کم می شود و معمولاً با تیرگی تصویر همراه است که گاهاً باعث نویز برفکی و یا کرکره ای شدن تصویر می گردد که با افزایش نور محیط و SNR تا حدودی این مشکل مرتفع می گردد.

برای مشاهده دوربین های مدار بسته و ویژگی های هر کدام  اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده کلاس های آموزشی تخصصی دوربین های مدار بسته و … به سایت ساینا کالج مراجعه کنید.

 

اشتراک گذاری این مقاله

برچسب ها