محصولات ویوتک


شرکت ویوتک در سال ۲۰۰۰ توسط گروهی از متخصصین حوزه دوربین‌های مداربسته در تایوان تأسیس شد و از آن زمان تا به امروز مشغول به ساخت و عرضه دوربین‌های مداربسته باکیفیت و دستگاه‌های ضبط تصاویر تحت وب بوده است. البته این شرکت علاوه بر دوربین‌های مداربسته تجهیزات امنیتی دیگر را هم تولید کرده است اما در کشور ما، این برند بیشتر به خاطر دوربین‌های مداربسته با‌کیفیتش که قیمت نسبتاً مناسبی هم دارند مشهور شده است. دوربین‌های ساخته‌شده توسط این شرکت طول عمر و دوام بسیار خوبی در برابر شرایط سخت آب‌ و هوایی دارند و علاوه بر این، به دلیل اینکه معمولاً شامل ضمانت‌نامه‌های دو تا سه سالِ می‌شوند ارزش خرید بالایی دارند. شرکت ویوتک نمایندگان رسمی بسیار زیادی در سر‌تا‌سر دنیا دارد و در حال حاضر در بیش از ۱۱۶ کشور دارای دفاتر رسمی و خدمات پس از فروش است. از‌آنجایی‌که محصولات این شرکت از استانداردهای ISO 9001,QC08000 برخوردار هستند، کیفیت آن‌ها تضمین‌شده است. ویوتک از زمان تأسیس همیشه بودجه زیادی را برای ‌بخش تحقیق و توسعه کنار گذاشته است و همچنین این شرکت با راه‌اندازی بخش VIVOTEK Academy of Warriors آموزش‌های آنلاین و دوره‌های مفید فراوانی را در اختیار کاربران و شرکای خود گذاشته است تا دانش آن‌ها را نسبت به ایجاد امنیت بیشتر با استفاده از دستگاه‌‌های نظارتی را افزایش دهد.

به‌کارگیری اینترنت اشیا در طی چند سال گذشته شرکت ویوتک در پیِ توسعه روش‌های جامع نظارت آی پی بوده است و برخی از این روش‌ها عبارت‌اند از: دوربین‌های مداربسته تحت وب، اِن وی آر یا همان ضبط کننده ویدیو تحت وب، نرم‌افزارهای کاربردی برای مدیریت ویدیو دوربین‌ها و سوئیچ‌های POE با پیشرفت اینترنت اشیا، این شرکت هم تصمیم گرفت که از آن در راستای بهبود دوربین‌های مداربسته خود استفاده کند. اگر اطلاع داشته باشید، مفهوم اینترنت اشیا در سال ۱۹۹۹ برای اولین بار ارائه شد و این شرکت هم از همان روزهای اول تأسیس خود که این مفهوم هنوز تازه در حال جای گرفتن بود، بخش تحقیق و توسعه را مجاب کرد که تمرکز زیادی روی اینترنت اشیا بگذارند.

 

برخی از انواع دوربین‌های ویوتک 
 

 

دوربین‌های مداربسته حرارتی

 


دوربین‌های حرارتی یا دوربین‌های گرمایی با استفاده از قابلیت حرارت‌سنج که در عدسی آن‌ها تعبیه‌شده است، فرکانس‌‌های حرارتی‌ که از افراد، حیوانات، وسایل نقلیه و اشیا ساطع می‌شود را شناسایی می‌کنند و به شما نشان می‌دهند. همچنین تراشه‌های این دوربین‌ها مجهز به دیودهایی هستند که حساسیت بالایی نسبت به فرکانس‌های حرارتی دارند. این فرکانس‌ها براساس میزان حرارت دریافتی مقداری ولتاژ الکتریکی تولید می‌کنند و این ولتاژ سپس به داده‌های دیجیتال تبدیل می‌شود و این داده‌ها هم تبدیل به تصاویری می‌شوند که براساس مقدار حرارت ساطع‌شده به وجود آمده‌اند و در‌نهایت شما یک تصویر حرارتی را از این دوربین‌ها دریافت خواهید کرد. این دوربین‌ها معمولاً در مکان‌های امنیتی بکار می‌روند.

دوربین‌های مداربسته اسپید دام

 این نوع دوربین‌ها که از دسته دوربین‌های مداربسته چرخشی هستند برای نظارت بر محیط‌های شلوغ و بزرگ بسیار کاربردی هستند. دوربین‌های اسپید دام قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه را در حالت عمودی و افقی دارند. به لطف قابلیت تغییر فاصله کانونی عدسی، هنگام زوم از کیفیت تصویر آن‌ها ذره‌ای کم نمی‌شوند و شما می‌توانید سوژه موردنظر خود را که در فاصله‌ای دور قرار‌گرفته است با تمام جزئیات و کیفیت فوق‌العاده‌ای مشاهده کنید. عدسی‌های این دوربین‌ها حداکثر تا سه برابر مقدار اندازه واقعی قابلیت زوم یا همان بزرگنمایی را دارند. دوربین‌های مداربسته اسپیددام بیشتر در بزرگراه‌ها، موسسه‌های تجاری، جاده‌های شلوغ، سایت‌های صنعتی و غیره بکار می‌روند. از دیگر قابلیت‌های کاربردی این دوربین‌ها می‌توان به دید در شب و ردیابی افراد اشاره کرد.

دوربین‌های مداربسته فیش آی ویوتک

 عدسی این دوربین‌ها قابلیت چرخش تا زاویه ۱۸۰ درجه را دارد و بیشتر در ورودی فروشگاه‌ها و دفاتر اداری نصب می‌شوند. البته این دوربین‌ها نسبت به دو مدل قبلی چندان پیشرفته نیستند و پیش‌نیازهایی برای نصب آن‌ها لازم است. به‌عنوان‌مثال ارتفاع مناسب برای نصب این دوربین‌ها سه تا شش متر است و یا اینکه آن‌ها باید در سطوح هموار نصب شوند و همچنین این دوربین‌ها برای ارائه تصاویر باکیفیت نیازمند روشنایی نسبتاً زیادی هستند.

نتیجه‌گیری

 دوربین‌های ویوتک از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و نسبت به رقبای اروپایی خود از قیمت مناسبی در بازارهای ایران برخوردارند. از‌آنجایی‌که کیفیت محصولات این شرکت تضمین‌شده است و خدمات پس از فروش خوبی دارند، خرید دوربین‌های مداربسته آن به‌تمامی کسب‌و‌کار‌ها و افرادی که به دنبال ارتقای امنیت سازمان خود هستند اکیداً توصیه می‌شود.