• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

دستگاه ذخیره ساز تحت شبکه یا NVR چیست؟

دستگاه ذخیره ساز تحت شبکه یا NVR چیست؟

امنیت محیط کار و منزل، یک نیاز بسیار مهم است که در جهت حفظ و برقراری آن، از تجهیزات امنیتی مختلفی از جمله دوربین مداربسته استفاده می‌کنیم. همان طور که می‌دانید، دوربین مداربسته، تصاویر را در قالب ویدیو ضبط کرده و آن‌ها را ذخیره می‌کند. ذخیره کردن این تصاویر، با بهره گیری از ذخیره ساز دوربین مداربسته، امکان پذیر است. در این مطلب ما قصد داریم دستگاه NVR را به عنوان یک دستگاه ذخیره ساز دوربین مداربسته به شما همراهان گرامی معرفی کنیم.

دستگاه NVR چیست؟

همان طور که گفته شد، دستگاه NVR، دستگاه ذخیره ساز دوربین مدار بسته یا دستگاه ضبط آن است. NVR اصطلاحی است که به عنوان جایگزین عبارت Network video Recorder استفاده می‌شود. این دستگاه کاربردهای مختلفی داشته و وظایف متعددی را بر عهده دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 

خصوصیات دستگاه NVR:

دستگاه‌های NVR بر اساس خصوصیات و ویژگی‌هایی که دارند به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند. در این قسمت از مطلب، برخی از خصوصیات این دستگاه‌های ذخیره ساز دوربین مدار بسته را شرح می‌دهیم:

1- تعداد کانال:

دستگاه‌های ان وی ار معمولا با کانال‌هایی به تعداد 4، 8، 16 و 32 تولید و عرضه می‌شوند. هر چه تعداد کانال ‌های دستگاه ان وی ار بیشتر باشد، دستگاه توانایی پشتیبانی از دوربین‌های بیشتری را خواهد داشت.

2- رزولوشن:

دستگاه‌های NVR با رزولوشن‌های مختلفی تولید می‌شوند. نکته مهم این است که هر دستگاه ان وی ار، توانایی پشتیبانی از دوربین‌هایی را خواهند داشت که رزولوشن آن‌ها، در محدود رزولوشن دستگاه ان وی ار باشد. برای مثال اگر دستگاه ان وی ار مورد نظر، رزولوشن 5 مگاپیکسل دارد، توانایی پشتیبانی از دوربین‌هایی را خواهد داشت که رزولوشن آن‌ها حداکثر 5 باشد.

3- میزان کیفیت ضبط تصاویر:

کیفیت ضبط ویدیو در کانال‌های مختلف دستگاه ان وی ار می‌تواند متفاوت باشد. هر یک از کانال‌های دستگاه، می‌توانند تصاویر را با کیفیت‌های متفاوتی ضبط کنند.

4- تعداد هارد:

هر دستگاه ان وی ار، توانایی پشتیبانی از تعداد مشخصی هارد، با میزان ظرفیت‌های متفاوت را دارد. بنابراین دستگاه‌های ان وی ار از این جهت نیز از هم متمایز می‌شوند.

5- خروجی تصاویر:

دستگاه‌های ان وی ار، خروجی‌های مختلفی برای به نمایش گذاشتن تصاویر دارند. از جمله این خروجی‌ها می‌توان به خروجی‌های VGA، HDMI و LNA اشاره کرد.

دستگاه NVR چه کاربردی دارد؟

همان طور که در ابتدای مطلب نیز گفته شد، دستگاه ‌NVR وظایف متعددی بر عهده دارد. این دستگاه، تصاویر ضبط شده توسط دوربین مدار بسته را ذخیره سازی می‌کند. همچنین مدیریت و کنترل تصاویر نیز بر عهده این دستگاه است.

این دستگاه، علاوه بر قابلیت ذخیره و بازپخش تصاویر، توانایی پخش زنده تصاویر را نیز دارد. همچنین این دستگاه، قابلیت تامین برق مورد نیاز دوربین‌هایی را که از آن‌ها پشتیبانی می‌کند را نیز دارد. از جمله قابلیت‌های جالب و کاربردی این دستگاه نیز می‌توان به توانایی تشخیص چهره، تشخیص دقیق پلاک خودرو‌ها، شمارش تعداد اشخاص قرار گرفته در مقابل دوربین و… اشاره کرد.

 

دستگاه NVR چه مزایایی دارد؟

دستگاه ان وی ار مزایای متعددی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

1- کیفیت تصاویری که با دستگاه NVR ضبط می‌شوند، بالا و متناسب است. یکی از وظایف مهم دوربین‌های مداربسته، ضبط دقیق جزئیات تصاویر است که دستگاه ان وی ار به خوبی از عهده آن برمی‌آید.

2- این دستگاه، به آسانی و بدون هیچ دردسری کابل کشی، نصب و راه اندازی می‌شود.

3- دستگاه ‌ان وی ار را می‌توانید در هر مکانی که مایلید، حتی دور از دوربین مداربسته، نصب نمایید و با آسودگی خیال از آن استفاده کنید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برچسب ها