شرکت دل ( شرکت Dell ) یکی از بزرگترین و خوشنام ترین شرکت های تولید کننده در حوزه تولید رایانه و تجهیزات رایانه ای آمریکایی است که دفتر مرکزی آن در ایالت تگزاس قرار دارد.
این شرکت در حال حاضر یک شرکت صد در صد خصوصی است که رایانه‌های شخصی و محصولات دیگر وابسته به این نوع رایانه‌ها را، توسعه می‌دهد، ساخته و به فروش می‌رساند. دل بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ کارمند، در سرتاسر جهان دارد.
دل در حال حاضر یکی از بزرگترین تولید کنندگان سرور و تجهیزات شبکه در دنیا محسوب می گردد که طبق گزارش وب سایت IDC در فصل چهارم سال ۲۰۱۵، با سهم بازار جهانی ۱۶٫۷ درصد در رتبه دوم فروش سرور در دنیا قرار دارد و این در حالیست که در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان و کشورهای صاحب دیتاسنتر ، سرورهای دل در رتبه اول فروش قرار دارند.

از محصولات اصلی Dell در حوزه شبکه میتوان به موارد زیر اشاره نمود

  • سرور (قابل نصب در رک – ایستاده – تیغه ای).
  • ذخیره ساز شبکه (DAS ، NAS ، SAN)
  • سوئیچ های شبکه (لایه ۲ و لایه ۳)
  • فایروال
  • رک و ملحقات آن

اطلاعات آماری بیشتر درباره Dell

نوع شرکت : خصوصی
تاریخ تاسیس : سال ۱۹۸۴
محدوده فعالیت : جهانی
افراد کلیدی : مایکل دل (به عنوان مدیرعامل و رییس هیئت مدیره)
محصولات : نوت بوک ، کامپیوتر رومیزی ، نت بوک ، سرور و تجهیزات شبکه ، لوازم جانبی ، چاپگر ، تلویزیون ، اسکنر ، ابزار ذخیره سازی ، تلفن هوشمند ، تبلت ، تین کلاینت و زیرو کلاینت
درآمد (سال ۲۰۱۳) : ۵۷ میلیارد دلار
سود خالص (سال ۲۰۱۳) : ۲٫۴ میلیارد دلار
مجموع (سال ۲۰۱۳) : ۴۷٫۵ میلیارد دلار
مالک : مایکل دل
کارکنان (سال ۲۰۱۳) : ۱۰۸٫۸۰۰ نفر
وب گاه : Dell.com

شرکت Dell در رتبه‌بندی‌های جهانی

۲۰۱۶
شرکت دل در سال ۲۰۱۶ در رتبه دوم از بزرگترین شرکتهای تولید نوت بوک دنیا، در لیست Best Laptop Brands قرار گرفت و همچنین به عنوان اولین و بزرگترین شرکت تولیدکننده نوت بوک ویندوزی دنیا انتخاب شد.
۲۰۱۵
در سال ۲۰۱۵ شرکت دل به عنوان یکی از بزرگترین و با کیفیت‌ترین شرکتهای تولید نوت بوک دنیا بعد از apple ، در لیست قرار داد.
۲۰۱۰
در سال ۲۰۱۰ دل، پس از دو شرکت اچ‌پی و ایسر، سومین شرکت بزرگ فروش رایانه شخصی، در دنیا اعلام شد.

اتفاقات مهم اخیر شرکت Dell

خریداری شرکت بزرگ EMC توسط Dell به ارزش ۶۷ میلیارد دلار:
شرکت دل (Dell) در سال گذشته شرکت ارائه دهنده سرویس های ذخیره اطلاعات ای ام سی (EMC) را با پرداخت رقم ۶۷ میلیارد دلار خریداری کرد. این قرار داد را میتوان بزرگ ترین معامله در تاریخ صنعت تکنولوژی دانست. قبل از نهایی شدن خرید EMC توسط Dell ، سهام EMC به سختی به ارزش ۳۳٫۱۵ دلار میرسید. مایکل دل (Michael Dell) مؤسس و مدیر عامل شرکت دل اعلام کرد: “ما سعی داریم شرکت را به سمت زمینه های مرتبط به آی تی توسعه دهیم و این معامله به کار ما شتاب بیشتری می دهد.”
تصاحب شرکت ای ام سی پیچیدگی های خاص خود را دارد چرا که طبق گزارش این توافق شامل بندی است که به شرکت ای ام سی اجازه می دهد پیشنهادات ارائه شده از دیگر شرکت های رقیب دل را نیز بررسی کند. ظاهراً این شرط برای اطمینان دادن به سرمایه گذاران ای ام سی از دریافت بهترین پیشنهاد در قبال ارزش شرکت می باشد. این شرکت در حال حاضر از سوی شرکت Elliott Management تحت فشار است. پیش از این نیز قرار داد ای ام سی با شرکت Hewlett-packed به هم خورده است. تملیک شرکت ای ام سی توسط دل همچنین شامل ۸۱ درصد مبلغ نرم افزار ابری این شرکت یعنی VMWare نیز می شود.
با سر گرفتن این معامله و اضافه شدن تجارت فضای ذخیره دیجیتال شرکت ای ام سی به سرور و سرویس های آی تی (IT) شرکت دل، این شرکت بی شک به بزرگ ترین شرکت ارائه کننده محصولات رایانه ای در جهان تبدیل خواهد شد. شرکت دل اعلام نموده است که قادر است خدماتش را تماماً از ابتدا تا انتها (end-to-end solution) خودش به تنهایی به مشتریان ارائه دهد. البته این تصاحب عملاً خلاف جریان صنعت تکنولوژی امروزی است و بسیاری از شرکت های بزرگ مانند اچ پی (HP) و ای بی (eBay) به جای بزرگ کردن شرکت های خود، در جهت خرد کردن آن ها تلاش می کنند تا بتوانند در مقابل تغییرات بازار عملکرد بهتری از خود نشان دهند.
فهرست