• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

تعریف و کاربردهای شبکه محلی LAN

تعریف و کاربردهای شبکه محلی LAN

LAN (Local Area Network) مخفف شبکه محلی است و این شبکه محلی متشکل از گروهی از رایانه‌ها و دستگاه‌هایی است که در یک مکان خاص قرار دارند. دستگاه‌ها با کابل اترنت یا از طریق Wi-Fi به شبکه LAN متصل می‌شوند. ممکن است خانه شما دارای LAN باشد. اگر رایانه شخصی، تبلت، تلویزیون هوشمند و چاپگر بی سیم از طریق Wi-Fi به اینترنت متصل شوند، این دستگاه‌های متصل بخشی از شبکه محلی LAN شما هستند. فقط دستگاه‌هایی که به آنها اجازه می‌دهید به شبکه LAN شما دسترسی دارند. فروش تجهیزات شبکه در ساینا با قطعاتی مرغوب و قیمت‌هایی مناسب خواهد بود.

مختصری از تاریخچه شبکه محلی LAN

شبکه LAN اولین بار در دهه 1960 توسط دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار گرفت. این نوع شبکه رایانه‌ای برای فهرست کردن مجموعه‌های کتابخانه‌ها، برنامه‌ریزی کلاس‌ها، ثبت نمرات دانش آموزان و به اشتراک‌گذاری منابع و تجهیزات، مورد استفاده قرار گرفت.

شبکه‌های LAN پس از توسعه Xerox PARC در سال 1976 در سازمان‌های تجاری محبوبیت زیادی پیدا نکردند. اولین استفاده تجاری از این فناوری جدید توسط یک بانک در نیویورک انجام شد. در اوایل دهه 1980، بسیاری از مشاغل دارای یک شبکه اینترنتی (اینترانت) متشکل از صدها رایانه بودند که چاپگرها و ذخیره‌سازهای فایل را در یک سایت واحد به اشتراک می‌گذاشتند. پس از گسترش اترنت، کمپانی‌هایی مانند Novell و مایکروسافت محصولات نرم افزاری را برای مدیریت این شبکه‌های LAN اترنت توسعه دادند. با گذشت زمان، این ابزارهای شبکه به بخشی از سیستم عامل‌های رایانه‌ای رایج تبدیل شدند. ویندوز 10 شرکت مایکروسافت ابزارهایی برای راه اندازی شبکه خانگی دارد.

ویژگی های یک شبکه محلی LAN

شبکه‌های LAN در اندازه‌های مختلفی هستند. گروهی از دستگاه‌های متصل از طریق اتصال اینترنتی خانگی، یک شبکه LAN را تشکیل می‌دهند. شبکه LAN شرکت‌های کوچک، تعداد کمی از کامپیوترها را به چاپگر و ذخیره‌ساز فایل متصل می‌کنند. شبکه‌های محلی بزرگ‌تر، توسط سرور کنترل می‌شوند و فایل‌ها را در سرور ذخیره می‌کنند، سرور داده‌ها را بین دستگاه‌ها به اشتراک گذاشته و فایل‌ها را به چاپگر و دیگر رایانه‌ها هدایت می‌کند.

یک شبکه LAN با انواع دیگر شبکه‌های رایانه‌ای (مانند اینترنت) متفاوت است زیرا دستگاه‌های متصل به LAN در همان ساختمان مانند خانه، مدرسه یا دفتر قرار دارند. این رایانه‌ها، چاپگرها، اسکنرها و سایر دستگاه‌ها با یک کابل اترنت یا از طریق یک روتر بی‌سیم و یک نقطه دسترسی Wi-Fi به یک روتر متصل می‌شوند. چندین شبکه محلی می‌توانند از طریق یک خط تلفن یا امواج رادیویی به هم متصل شوند.

انواع شبکه‌های محلی LAN

دو نوع شبکه محلی LAN وجود دارد: شبکه‌های LAN سرویس دهنده، سرویس گیرنده و شبکه‌های نظیر به نظیر

شبکه‌های سرویس دهنده، سرویس گیرنده از چندین دستگاه (سرویس گیرنده) متصل به یک سرور (سرویس دهنده) مرکزی تشکیل شده‌اند. سرور مدیریت ذخیره فایل، دسترسی پرینتر و ترافیک شبکه را کنترل می‌کند. سرویس گیرنده می‌تواند یک رایانه شخصی یا سایر دستگاه‌هایی باشد که برنامه‌ها را اجرا می‌کنند. سرویس گیرنده‌ها یا با کابل یا از طریق اتصال بی سیم به سرور متصل می‌شوند. شبکه‌های نظیر به نظیر (Peer-to-Peer) دارای سرور مرکزی نیستند و نمی‌توانند ترافیک سنگین کاری را مانند شبکه‌های LAN دارای سرور تحمل کنند. در شبکه‌های LAN نظیر به نظیر، هر رایانه شخصی و دستگاه متصل به شبکه، در اجرای دستورات شبکه به طور یکسان مشترک هستند. دستگاه‌ها منابع و داده‌ها را از طریق اتصال سیمی یا بی‌سیم به روتر در شبکه به اشتراک می‌گذارند. اکثر شبکه‌های خانگی به صورت همتا هستند.

استفاده از شبکه محلی LAN در خانه  

یک شبکه خانگی یک راه عالی برای ایجاد ارتباط بین هر دستگاهی در خانه شما از جمله رایانه‌های شخصی، لپ تاپ، تبلت، تلفن‌های هوشمند، چاپگر، دستگاه فکس و دستگاه‌های بازی است. وقتی دستگاه‌های شما به Wi-Fi متصل هستند، می‌توانید فایل‌ها را به صورت خصوصی با اعضای خانواده به اشتراک بگذارید، از هر دستگاه به صورت بی‌سیم اسناد را چاپ کنید و به داده‌های دیگر دستگاه‌های متصل، دسترسی پیدا کنید.

شبکه خانگی همچنین می‌تواند گسترش یابد و به سیستم‌های امنیتی خانگی، تلویزیون‌های هوشمند، کنترل کننده‌های محیط خانه و دستگاه‌های هوشمند آشپزخانه متصل شوند. هنگامی که این سیستم‌ها به شبکه LAN اضافه می‌شوند، می‌توان از هر دستگاه و مکانی در خانه آنها را کنترل کرد. اگر در خانه خود اینترنت Wi-Fi دارید، می‌توانید در خانه شبکه محلی LAN راه‌اندازی کنید.

اشتراک گذاری این مقاله

برچسب ها