• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

بیت ریت ( Bit Rate ) دوربین مدار بسته چیست ؟

بیت ریت ( Bit Rate ) دوربین مدار بسته چیست ؟

بیت ریت دوربین مدار بسته چیست ؟ چه تاثیری بر کیفیت تصویر دارد ؟ واحد اندازه گیری بیت ریت چیست ؟ پاسخ به این سوالات و بسیاری دیگر را می توانید با مطالعه این قسمت از مجله امنیتی دوربین مدار بسته ایران سکوریتی به دست بیاورید . یکی از مهمترین عواملی که کیفیت تصویر دوربین را تعیین می کند ، بیت ریت آن است . بیت ریت نرخ ارسال اطلاعات در واحد زمان می باشد ، واحد اندازه گیری بیت ریت ، کیلو بیت بر ثانیه ( Kbps ) است ، به عبارت ساده تر به تعداد بیت های اطلاعاتی که در یک ثانیه توسط دوربین یا سایر تجهیزات شبکه ارسال و یا دریافت می شود ، بیت ریت گفته می شود.

در سیستم مدار بسته عمدتا با دو نوع بیت ریت روبرو هستیم :

  • بیت ریت ثابت ( CBR )

بیت ریت ثابت یا Constant Bit Rate ، شامل ارسال نرخ ثابت اطلاعات در بستر شبکه می باشد . ترافیک شبکه در حالتی که تجهیزات در حالت CBR تنظیم شده اند همواره مشخص است و تغییری نخواهد کرد ( کم یا زیاد نمی شود )

  • بیت ریت متغیر ( VBR )

بیت ریت متغیر یا Variable Bite Rate شامل ارسال تصاویر یا اطلاعات بصورت متغیر است . به عنوان مثال در صورتی که نوع بیت ریت در یک دوربین ، VBR انتخاب شود ، با افزایش حرکت افراد در جلوی دوربین میزان بیت ریت افزایش و با کم شدن تحرک و تعداد افراد جلوی دوربین ، بیت ریت کم می شود . Bitrate ارسالی در این حالت قابل پیش بینی نیست چرا که در هر لحظه ، مقدار بیت ریت دوربین تغییر می کند .

 Bitrate و کیفیت تصویر دوربین 

مهمترین مشخصه ای که مشتریان از انتخاب سیستم مدار بسته دنبال می کنند ، وضوح و کیفیت تصویر دوربین  مدار بسته است . مقدار Bitrate دوربین با کیفیت تصویر آن نسبت مستقیمی دارد . به زبان ساده تر هر چه نرخ Bitrate بالاتر باشد ، وضوح تصویر دوربین نیز بیشتر است ، اما پهنای باند شبکه و سیستم های ضبط تصویر دوربین ( NVR ) محدود است از این رو همواره توجه به میزان Bitrate هر دوربین و همچنین مجموع Bitrate دوربین های متصل به  NVR دارای اهمیت است . ظهور استاندارد های فشرده سازی هوشمند و جدید تصویر مانند H.265 باعث کاهش پهنای باند تصویر در عین حفظ کیفیت تصویر شده است اما با این همه هنوز هم Bitrate یک دوربین مدار بسته از مهمترین عواملی است که یک کارشناس طراحی دوربین مدار بسته هنگام طراحی سامانه نظارت تصویری به آن توجه می کند .

چه عواملی مقدار Bitrate را تعیین می کنند ؟

Bitrate یک عامل مرکب است به عبارت ساده تر عوامل مختلفی در تعیین میزان دقیق Bitrate تاثیر دارند که در این قسمت برخی از مهمترین عوامل را برای شما خوانندگان گرامی مجله ایران سکوریتی بیان می کنیم .

رزولوشن دوربین مدار بسته

هر چقدر رزولوشن دوربین بالاتر باشد ، Bitrate آن بیشتر است. به عنوان مثال Bitrate دوربین ۴ مگا پیکسل نسبت به دوربین یک مگا پیکسل بیشتر است . به زبان ساده تر ، برای انتقال تصویر با کیفیت تر به پهنای باند بیشتری نیاز است .

سرعت تصویر برداری در ثانیه یا فریم ریت ( Frame Per Second )

به تعداد تصاویری که یک دوربین در ثانیه ثبت می کند ، فریم ریت یا FPS گفته می شود ، هر چقدر میزان FPS یک دوربین بیشتر باشد ، پهنای باند دوربین بالاتر خواهد بود از این رو دوربین ترافیک شبکه ی بیشتری را اشغال می کند . به عنوان مثال یک دوربین ۲ مگا پیکسل در حالتی که با سرعت ۲۵ فریم در ثانیه تصویر برداری می کند ، نسبت به حالت ۱۰ فریم در ثانیه ، Bitrate بیشتری دارد .

پیچیدگی تصویر

برخی از اشیا می تواند پهنای باند دوربین را افزایش دهد ، وجود مناظری با پیچیدگی زیاد در میدان دید دوربین مانند یک دیوار یا سطح سیاه رنگ ، درخت پر شاخ و برگ و مواردی شبیه به آن ، می تواندBitrate دوربین را افزایش دهد.اگرچه Bitrate بالاتر ، تصویر با کیفیت و وضوح بیشتری را نمایش می دهد در مقابل فضای ذخیره بیشتر و سیستم قدرتمند تری برای پردازش اطلاعات این دوربین ها نیاز است به علاوه پهنای باند کل مورد نیاز برای سیستم نظارت تصویری نیز بیشتر خواهد بود که این مهم نیاز به تجهیزات گران تری دارد . لذا پیش از تصمیم گرفتن در خصوص انتخاب یا خرید یک سیستم مدار بسته ، حتما با یک مشاور آگاه و خبره در زمینه انتخاب سیستم مناسب مشورت کنید .

اشتراک گذاری این مقاله

برچسب ها