• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

راه اندازی شبکه wi-fi چگونه انجام می‌شود؟

راه اندازی شبکه wi-fi چگونه انجام می‌شود؟

امروزه استفاده از اینترنت بخش جدایی ناپذیر زندگی مردم شده است. با استفاده از مودم‌ و اتصال wi-fi  در منزل می‌توانید دستگاه‌های مختلف مانند گوشی‌های هوشمند موبایل، تبلت و لبتاب را به اینترنت وصل کنید. راه اندازی تجهیزات شبکه در منازل علاوه بر طراحی خوب و کارآمد نیازمند دانش و اطلاعات کافی است. در این مطلب در مورد راه اندازی شبکه wifi  صحبت می‌کنیم.

Wireless Fidelity به اختصار wi-fi  نامیده می‌شود. این شبکه زیر شاخه‌ی سرویس‌های بزرگ شبکه وایرلس است. وایرلس نوعی از تجهیزات شبکه است که گره‌ها را بدون واسط سیم به هم وصل می‌کند. این شبکه‌های بی‌سیم از امواج  الکترومغناطیس برای تبادل داده‌ها استفاده می‌کنند.

تکنولوژی‌های شبکه بی‌سیم به دلیل انعطاف پذیری و سرعت بالای انتقال اطلاعات در امور تجاری و استفاده‌ی عموم کاربرد دارد. به عنوان نمونه از این شبکه برای برقراری ارتباط دستگاه‌های هوشمند موبایل، دریافت پیام روی دستگاه pager و دریافت نامه‌های الکترونیکی از طریق PDA استفاده می‌شود.

ساختار کلی شبکه‌های بی‌سیم چگونه است؟

ساختار کلی شبکه‌های بی‌سیم به دو دسته شبکه بی‌سیم سلولی و شبکه بی‌سیم غیر سلولی تقسیم می‌شود.

شبکه‌های ارتباطی که از تجهیزات مادون قرمز استفاده می‌کنند مانند کیبورد، ماوس و برخی گوشی‌های همراه از شبکه ارتباطی بی‌سیم سلولی استفاده می‌کنند.

شبکه‌های بی‌سیم غیر سلولی به دو دسته ساختارگرا و اقتضایی تقسیم بندی می‌شوند.

شبکه‌های ساختارگرا برای اتصال به گره اصلی به واسطه نیاز ندارند. شبکه بی‌سیم شهری و شبکه‌های Mobile   ip نمونه‌های شبکه ساختارگرا هستند.

اما شبکه‌های بی‌سیم اقتضایی به واسطه‌ی گره‌‌های موجود در شبکه به هم وصل می‌شوند. در این حالت سرعت پیاده سازی شبکه بدون نیاز به سیم برقرار می‌شود.

راه اندازی wifi خانگی چگونه انجام می‌شود؟

استفاده از شبکه wifi خانگی برای اتصال گوشی موبایل و لب تاب به اینترنت یک شیوه‌ی آسان و کاربردی است. با استفاده از این شیوه برای اتصال لب تاب لازم نیست از کابل استفاده کنید و به راحتی می‌توانید بدون نیاز به کابل لب تاب را به اتاق‌های دیگر منزل هم ببرید.

تجهیزات شبکه برای راه اندازی wifi خانگی در دسترس است و نصب آن ساده است و شامل مراحل زیر است.

مرحله‌ی اول: نصب روتر و متصل کردن کابل

اولین مرحله راه اندازی wifi  مودم روتر ADSL یا TDLTE است. این ابزارها اکسس پوینت داخلی دارد و نیاز شبکه‌های کوچک را تامین می‌کند. اما اگر مودمی خریداری کرده‌اید که اکسس پوینت داخلی ندارد باید آن را  با یک کابل شبکه به مودم روتر وصل کنید. برای اطمینان از وصل شدن صحیح پورت‌های روی روتر و اکسس پوینت چشمک زدن چراغ‌ها را چک کنید.

مرحله‌ی دوم: پیکربندی روتر

در این مرحله از راه اندازی باید تنظیمات پیش فرض اکسس پوینت را پیکر بندی کنید، یعنی تنظیماتی مانند قرار دادن نام شبکه و رمز عبور را انجام دهید. پس ابتدا آدرس پیش فرض روتر را در نوار آدرس تایپ کنید و وارد صفحه شوید. بعد از ورود به صفحه یک نام منحصر به فرد برای شبکه‌ی وایرلس انتخاب کنید. در آخر هم یک رمز عبور که برای دیگران قابل حدس زدن نباشد را انتخاب کنید و کارهای انجام شده را ذخیره کنید.

مرحله‌ی سوم: اتصال به شبکه

برای اطمینان از کارکرد صحیح تجهیزات شبکه باید اتصال را برقرار کنید. برای این‌کار باید به تنظیمات گوشی هوشمند یا لبتاب بروید و شبکه‌ wifi  را جستجو کنید. نام شبکه‌ای را که پیش از این در نظر گرفته بودید را انتخاب کنید و رومز عبور را وارد کنید.

درصورتی‌که با وارد شدن در مرورگر و جستجو، صفحه‌ی مورد نظر لود شد، مشخص می‌شود که شبکه را به درستی نصب کرده‌اید.

راه اندازی شبکه wifi  بین دو کامپیوتر چگونه انجام می‌شود؟

تجهیزات شبکه برای اتصال دو کامپیوتر بدون نیاز به کابل موجب کاهش هزینه کابل کشی می‌شود. پیاده سازی این تجهیزات آسان و بدون دردسر است. با استفاده از این شیوه می‌توانید کامپیوترهای موجود در طبقات مختلف را به هم وصل کنید. برای پیکربندی شبکه‌های بی‌سیم روش‌های متفاوتی برای نسخه‌های مختلف سیستم عامل وجود دارد که باید مطابق آن عمل کنید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برچسب ها