• 026-32620000
  • 021-54029000
شبکه گستر ساینا

آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری تجاری

آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری تجاری

شبکه‌های کامپیوتری تجاری و خانگی بیش از آن که متفاوت باشند، شبیه به هم هستند. از آنجا که بسیاری از منازل مسکونی از شبکه‌های خانگی مخصوص خود استفاده می‌کنند، شرکت‌ها و سایر مشاغل نیز در کارهای روزانه خود به شبکه‌های کامپیوتری تجاری متکی هستند. شبکه‌های مسکونی و تجاری هر دو از فن آوری‌های یکسانی استفاده می‌کنند. با این حال، شبکه‌های تجاری (به ویژه آنهایی که در شرکت‌های بزرگ‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند) به ویژگی‌ها و الزامات بیشتری نیاز دارند. می‌توانید برای طراحی هر نوع از شبکه‌های کامپیوتری با ساینا سافت تماس بگیرید،  فروش تجهیزات شبکه  در ساینا سافت متناسب با نیازهای شما و با قیمت‌هایی مناسب خواهد بود.

طراحی شبکه‌های کامپیوتری تجاری

شبکه‌های اداری کوچک و تجهیزات مربوط به آن معمولا با استفاده از یک یا دو شبکه محلی اجرا می‌شوند که هر کدام توسط روتر شبکه خاص خود کنترل شده و آنها با الگوهای معمولی شبکه‌های خانگی مطابقت دارند.

با رشد کسب و کارهای مختلف، طراحی شبکه آنها به تعداد بیشتری از شبکه‌های محلی نیاز خواهد داشت. شرکت‌های مستقر در چند شعبه یک ارتباط داخلی را بین ساختمانهای اداری خود ایجاد می‌کنند که اگر ساختمان‌های نزدیک به یکدیگر باشند تحت عنوان شبکه درونی شناخته شده و اگر در نقاط مختلف شهر یا کشور مستقر شده باشند تحت عنوان شبکه گسترده شناخته می‌شوند.

شرکت‌ها به طور فزاینده‌ای شبکه‌های محلی خود را به اینترنت بی سیم Wi-Fi مجهز می‌کنند، اگرچه تجارت‌های بزرگ‌تر برای ایجاد ظرفیت و عملکرد بهتر شبکه، تمایل دارند ساختمان‌های اداری خود را به کابل‌های اترنت با سرعت بالا مجهز کنند.

شبکه‌های تجاری و اینترنت

اکثر شرکت‌ها به کارمندان خود اجازه می‌دهند از داخل شبکه‌های کامپیوتری تجاری به اینترنت دسترسی پیدا کنند. بعضی از آنها فناوری فیلتر کردن محتوای اینترنت را برای جلوگیری از دسترسی به برخی از وب‌سایت‌ها یا وبلاگ‌ها به کار می‌برند. این سیستم‌های فیلتر از بانک‌های اطلاعاتی قابل تنظیم نام دامنه اینترنت، آدرس‌ها و کلمات کلیدی، محتویاتی که سیاست شرکت را نقض می‌کنند پیدا کرده و آنها را فیلتر می‌کنند. برخی از روترهای شبکه‌های خانگی از طریق صفحات مدیریتی خود ویژگی‌های فیلتر محتوای اینترنت را پشتیبانی می‌کنند، اما شرکت‌ها تمایل دارند از راهکارهای نرم افزاری قدرتمندتر و گران‌تر بهره‌مند شوند.

شبکه‌های تجاری همچنین به کارمندان امکان می‌دهند از خانه خود یا سایر مناطق خارجی وارد شبکه شرکت شوند، این قابلیت تحت عنوان دسترسی از راه دور شناخته می‌شود. یک شرکت می‌تواند سرورهای شبکه خصوصی مجازی را برای پشتیبانی از دسترسی از راه دور خود راه اندازی کند، رایانه‌های کارمندان به گونه‌ای پیکربندی شده که با نرم افزار و تنظیمات امنیتی مشتری و VPN مطابقت داشته باشند.

در مقایسه با شبکه‌های خانگی، شبکه‌های کامپیوتری تجاری حجم بسیار بالایی از داده‌ها را از طریق اینترنت ارسال می‌کنند که ناشی از تراکنش‌ها در وب‌سایت‌های شرکت، ایمیل و سایر داده‌های منتشر شده در خارج از کشور است. برنامه‌های خدمات اینترنتی مسکونی به طور معمول در ازای نرخ پایین‌تر در آپلودها، نرخ داده‌ای به طرز قابل توجهی بالاتر از بارگیری را به مشتریان خود ارائه می‌دهند، اما برنامه‌های اینترنتی تجاری به همین دلیل اجازه آپلود با سرعت بالاتری را می‌دهند.

اینترانت و اکسترانت

شرکت‌ها سرورهای داخلی را برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مربوط به مشاغل خصوصی با کارمندان راه اندازی می‌کنند. آنها همچنین ممکن است ایمیل داخلی، پیام فوری و سایر سیستمهای ارتباطی خصوصی را در آن جای دهند. این سیستم‌ها با هم یک اینترانت تجاری ایجاد می‌کنند. برخلاف ایمیل اینترنتی، IM و سرویس‌های وب که در دسترس عموم هستند، فقط توسط کارمندان درون شبکه می‌توانند به خدمات اینترانت دسترسی پیدا کنند.

شبکه‌های تجاری پیشرفته همچنین به اشتراک گذاری داده‌های کنترل شده خاص بین شرکت‌ها را امکان پذیر می‌کنند. این سیستم‌های ارتباطی که بعضا به آنها اکسترانت یا شبکه‌های تجاری مشاغل گفته می‌شود، شامل روشهای دسترسی از راه دور یا وب‌سایت‌های محافظت شده هستند.

امنیت شبکه تجاری

شرکت‌ها داده‌های ارزشمند خصوصی زیادی دارند که امنیت شبکه را در اولویت قرار می‌دهند. مشاغل دارای آگاهی از امنیت معمولا اقدامات بیشتری را برای محافظت از شبکه‌های خود فراتر از آنچه مردم برای شبکه‌های خانگی خود در نظر می‌گیرند، انجام می‌دهند.

برای جلوگیری از اتصال دستگاه‌های غیرمجاز به یک شبکه تجاری، شرکت‌ها از سیستم‌های امنیتی ورود به سیستم متمرکز استفاده می‌کنند. این ابزارها با وارد کردن گذرواژه‌هایی که در فهرست دایرکتوری شبکه چک می‌شوند، نیاز به تایید اعتبار دارند و همچنین می‌توانند سخت افزار و پیکربندی نرم افزار دستگاه را بررسی کنند تا مجوز اتصال به شبکه آنها را تایید کنند.

کارمندان شرکت شهرت زیادی در زمینه انتخاب گذرواژه‌های نامناسب دارند، به صورتی که به راحتی می‌توانند هک شوند مانند “password1” و “Welcome”. برای کمک به حفاظت از شبکه تجاری، سرپرست‌های IT شرکت قوانین رمز عبور را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که برای تمام دستگاه‌هایی که به آن متصل می‌شوند، باید اجرا شود.

آنها همچنین معمولا گذرواژه‌های شبکه کارمندان خود را به صورت دوره‌ای منقضی کرده و آنها را مجبور به تغییر آن می‌کنند که این اقدام در جهت بهبود امنیت شبکه است. سرانجام، سرپرستان گاهی اوقات شبکه‌های مهمان را برای استفاده بازدیدکنندگان طراحی می‌کنند. شبکه‌های مهمان بدون اجازه اتصال به سرورهای مهم شرکت یا سایر داده‌های محافظت شده، به بازدید کنندگان امکان دسترسی به اینترنت و برخی اطلاعات ابتدایی شرکت را می‌دهند.

رشد تجارت‌ها منجر به بهبود امنیت داده‌ها در سیستم‌های دیگر می‌شود. سیستم‌های پشتیبان شبکه مانند کیونپ (qnap) به طور مرتب داده‌های مهم شبکه‌های کامپیوتری تجاری را از دستگاه‌ها و سرورهای شرکت ضبط و بایگانی می‌کنند. برخی از شرکت‌ها به کارمندان توصیه می‌کنند که هنگام استفاده از شبکه‌های Wi-Fi داخلی، اتصالات VPN خود را تنظیم کنند تا از دزدیده شدن اطلاعات آنها در فضای ابری جلوگیری شود.

اشتراک گذاری این مقاله

برچسب ها